Вы здесь

Реформа децентралізації: Як змінилися і чого досягли села Павлоградщини (ФОТОрепортаж)

На сьогодні в Павлоградському районі існує і досить успішно працює в рамках реформи децентралізації чотири об’єднаних територіальних громади: Вербківська, Богданівська, Межиріцька та Троїцька. Дві останні - досить молоді, вони були створені тільки у минулому році, але вже мають певні досягнення.

Вербківській та Богданівській ОТГ вже виповнилося 3 роки. Сьогодні вони входять в трійку лідерів Рейтингу об’єднаних територіальних громад України за критерієм фінансової спроможності. Тож на них ми і зупинимось.

«Ці дві громади забрали із собою половину територію району та 70 % грошового потенціалу – надходжень до бюджету. Бо на території цих районів знаходяться основні шахти»,

- розповідає голова Павлоградської райдержадміністрації Святослав Максимчук.

Тож, Вербківська об’єднана територіальна громада, яка займає друге місце в рейтингу, була утворена в 2015 році шляхом добровільного об’єднання територіальних громад сіл Вербки, Нові Вербки, Морозівське Вербківської сільської ради; В’язівок, Веселе В’язівоцької сільської ради; Кочережки, Жолобок, Підлісне Кочережківської сільської ради; Поперечне, Степ, Новомиколаївське, Свідівок Поперечненської сільської ради. На території 12 сіл (а це майже 45 тисяч гектарів! – авт.) сьогодні проживають 8440 мешканців. Керує Вербківською ОТГ Любов Пилипівна Холоденко. Спочатку (близько 5 років) вона працювала головою Вербківської сільської ради, а в 2015 році її обрали головою громади.

«Я давно працюю в цьому селі. Воно почало занепадати ще тоді, коли я працювала директором школи. Садочки, школи, дороги були в жахливому та занедбаному стані. Мені було прикро за це. Але реформа децентралізації все перевернула з ніг на голову. Спочатку ми її боялися та хотіли дещо зачекати. Однак я знала, що першопрохідникам дають більше можливостей та фінансів. Тому я зібрала мешканців сіл, фермерів, і ми прийняли рішення про об’єднання. Ми почали стрімко розвиватися. Я вже сьогодні бачу результативність нашої громади та ефективність реформи. За ці 3 роки ми отримали колосальний досвід. Тому в цілому я в захваті від децентралізації»,

- розповідає Любов Пилипівна.

«Ця громада не пасе крайніх і використовує свій потенціал дуже міцно»,

- зауважив голова Павлоградської РДА.

Голова ОТГ розповіла нам про досягнення громади з моменту її створення і про плани на майбутнє. А їх, як виявилось, дуже багато.

«Ми робимо буквально все – ремонтуємо школи, садочки, дороги, освітлення, проводимо питну воду мешканцям сіл, встановлюємо на вулицях камери відеоспостереження, сонячні батареї на дахи та ліхтарі та багато іншого»,

- зазначає Любов Холоденко.

Отже, за три роки бюджет Вербківської ОТГ зріз майже вдвічі. Для порівняння: якщо у 2015 році він складав 77,6 мільйони гривень, то у поточному – більше 142 мійльйонів.

Сьогодні на території ОТГ розташовані 4 будинки культури, 4 бібліотеки сімейного читання, 3 дитячих садки один навчально-виховний комплекс, 2 школи, народний музей.

Головна гордість громади – відроджений Храм Успіння Пресвятої Богородиці. Це одна з найбільших та найстаріших сільських церков на території всього Західного Донбасу.

У грудні 2017 року в громаді був створений Центр первинної медико-санітарної допомоги, якому підпорядковуються дві амбулаторії загальної практики сімейної медицини: Вербківська (4 сільських фельдшерсько-акушерських пункти) та В’язівоцька (3 ФАПи).

Роком раніше в селі Вербки запрацював Центр позашкільної освіти. У 23 творчих гуртках (за художньо-естетичним, вокально-хоровим, гуманітарним, хореографічним, декоративно-прикладним, науково-технічним та еколого-натуралістичним напрямками) сьогодні займається 610 дітей громади.

Так, з 2016 по 2018 роки тільки в сфері освіти було реалізовано 36 різноманітних проектів на загальну суму більше 11,6 мільйонів гривень.

Наприклад, Вербківській та В’язівоцькій загальноосвітнім школам І-ІІІ ступенів сьогодні може позаздрити будь-яка міська.

Тут є інтерактивні дошки, ресурсна кімната інклюзивної освіти, сучасні комп’ютерні класи з проекторами, відремонтовані їдальні, дахи, нові енергоефективні вікна, яскраві та теплі фасади, зроблені косметичні ремонти більшості класів.

А нещодавно у школі села В’язівок відкрився сучасний міні-тренажерний зал для учнів.

Більше того, у Вербківській школі, якій виповнилося 115 років, є класи новітньої програми «Інтелект України» в рамках «Нової української школи». Влітку тут працював мовний табір. Нещодавно завершили капітальний ремонт харчоблоку та шкільної столової. Зараз тут добудовується приміщення інтернатного відділення.

За словами директорки Вербківської школи Лідії Логвиненко, на сьогодні тут навчається 508 дітлахів (четверо з них – за програмою інклюзивної освіти). Наразі осучаснюється і вже відремонтований Кочерезький НВК.

Не менше мешканці громади пишаються Вербківським дитячим садком-яслами «Оксанка», де сьогодні виховується 115 хлопчиків та дівчаток. Раніше він був зовсім маленьким, його довго не ремонтували.

А вже у січні 2017 року поруч із старою (вже відремонтованою) будівлею саду відкрилося нова двоповерхова. Дві будівлі об’єднали переходом. Тепер кожна з п’яти груп має власну ігрову та спальню, окремий вихід та майданчик. Біля садка збудували і власну твердопаливну котельню.

На сьогодні вже закінчили повну реконструкцію Кочережківського народного дому, який не ремонтувався більше 50 років. Офіційно після ремонту він відкрився місяць тому.

Тут проходять різноманітні свята та події, театральні дійства та, навіть, вечорниці. Наразі ремонтують сільський клуб у селі Поперечне та продовжується реконструкція будівлі Вербківської сільської ради.

У 2016 році рішенням сільської ради у Вербках був створений Центр надання адміністративних послуг. ЦНАП став 5-м Центром серед ОТГ Дніпропетровщини, який створений виключно за кошти місцевого бюджету.  Тут працюють державні реєстратори та адміністратори, які допомагають населенню з вирішенням різноманітних та нагальних питань.

По селам Вербки та Нові Вербки провели питну воду. Ця проблема вирішується і у Поперечному, і у Морозівському, і у Кочережках, і у В’язівку – бурять нові свердловини питної води.

Що стосується сфери ЖКГ та інфраструктури сіл, то на різні ремонті роботи з 2016 по 2018 року із бюджету громади було виділено майже 20 мільйонів гривень. Так, у Вербківській ОТГ відремонтували рекордну кількість доріг в багатьох селах.

Все це робиться  за рахунок коштів громади, а також обласного та державного бюджету.

«Ми шукаємо кошти усюди, стукаємо в усі двері. Пишемо гранти, виграємо конкурси, співпрацюємо із фермерами та бізнесом. Всього ми досягли і зробили тільки завдяки злагодженій співпраці та командній роботі старост сіл, депутатів, фермерів та мешканців громади. Разом ми – сила! Сьогодні в Україні триває процес децентралізації та об’єднання територіальних громад, але ми  маємо завершити ключовий етап реформи децентралізації, щоб абсолютно всі громадяни України, проживаючи у громадах, не відчували дискримінації, мали рівний доступ до якісних послуг – в освіті, медицині, соціальній сфері. А саме головне - мали можливість будувати своє майбутнє»,

- підсумовує Любов Пилипівна.

В планах ще дуже багато. Найближчим часом планують нарешті розпочати будівництво культурно-спортивного комплексу у Вербках. Проектна документація вже готова, залишилось тільки знайти спонсорів.

Богданівська об’єднана територіальна громада теж «не пасе задніх». У вищезгаданому рейтингу громад України вона займає сьогодні третє місце. Ця громада також поступово змінюється на краще. Фінансовий стан у неї досить непоганий. Керує громадою Грищенко Олексій Григорович.

Вона включає в себе  Богданівську (села Богданівка, Самарське, Тельмана, Мерцалівка), Новодачинську (села Нова Дача, Кохівка) та Новоруську (села Нова Русь, Мар’ївка, Зелене) сільські ради з центром в селі Богданівка. На сьогодні в громаді площею 36,28 кв. км проживає біля 8 тисяч чоловік.

Богданівська громада відрізняється від інших тим, що останнім часом тут втілюється чимало ідей, завдяки яким життя селян стає красивішим і зручніше. Депутатський корпус раціонально і з користю для людей розподіляє кошти, активно залучаються спонсори.

«Всі працюють злагоджено. Реформи ідуть. Тут майже капітально відремонтовані та утеплені усі школи (Новоруська, Новодачинська, Богданівська ЗОШ і Богданівська ЗШ І-ІІ ступенів), відбудований з руїн дитячий садочок, де виховується 75 дітлахів. Майже завершений капітальний ремонт доріг в селі Богданівка. Воду теж провели – зробили свердловини»,

- розповів Святослав Максимчук.

Тут є великий історичний музей та картинна галерея. В центрі села відкрилася нова велика сцена, де проводяться різноманітні свята, та бібліотека сімейного читання.

В даний час на території громади активними темпами будуються культурно-спортивний комплекс і будинок для дітей-сиріт. А не так давно був зданий в експлуатацію і урочисто відкритий багатоквартирний будинок, призначений для приїжджаючих в село молодих спеціалістів. Для них облаштовані шість квартир, і новосілля справили вже чотири фахівці - троє вчителів та один сімейний лікар. Ще дві квартири чекають своїх господарів - адже потреба в молодих кадрах на селі досить велика.

Тут, як і у Вербках, в 2016 році був створений та відкритий Центр адміністративних послуг.

«Богданівська об’єднана територіальна громада стала яскравим прикладом того, що потрібно не боятися змін, а ставати на шлях розвитку, змін та удосконалення»,

- зауважив голова Богданівської ОТГ Олексій Грищенко.

Так, в цих громадах є і проблеми, але голови ОТГ роблять все для того, щоб якнайшвидше їх вирішити.

До речі, Дніпропетровська область лідирує серед інших регіонів країни по кількості об’єднаних територіальних громад. Сьогодні їх у нас вже 61. Водночас, судячи зі статистики, ми лідируємо не лише у кількості громад, а і у якості і швидкості їх розвитку. Але ми не збираємось зупинятися. І вже зовсім скоро в селі стане жити не менш престижно, ніж у місті.