Вы здесь

Багатоповерхівка з сонячними панелями у Павлограді - перший пілотний проект в Україні

Коли на фоні ворожих обстрілів критичної інфраструктури дуже потерпає енергетична безпека країни, у нашому місті є люди, які можуть організовуватися і знаходити шляхи вирішення проблем.

Нещодавно у Павлограді на багатоквартирному будинку було встановлено сонячні панелі. Це стало можливим завдяки реалізації проекту за підтримки Фонду імені Гайнріха Бьолля в Україні.

Цей пілотний проект став першим і, на даний час, єдиним в Україні. А його втілення в життя в умовах воєнного стану стало надзвичайно корисним досвідом для міст, які постраждали від воєнної агресії.

Завдяки встановленим батареям та сучасному обладнанню для накопичення та розподілу енергії забезпечуються загальнобудинкові потреби (освітлення у під’їздах та робота домофонів).

Про те, як це було і яка користь отримали мешканці будинку розповідала голова ОСББ, ГО «Ресурсний центр — епіцентр змін» — Оксана Горова.

«Ми йдемо кроками енергоефективності та енергозбереження вже більше 10 років. Головою правління у своєму ОСББ вже 12 років і весь цей час я навчаюся за різними програмами. Мені це цікаво. Це моя позиція, як громадянина країни, бо я розумію, що це війна на енергетичному фронті. 

Перший обласний проект з енергоефективності, у якому ми стали переможцями, реалізовувався у 2012 році. Завдяки цьому проекту у нас встановлено енергоефективні вікна і двері. 

Також ми зробили модернізацію електромереж. У нас освітлення на кожному поверху вмикається, коли людина іде і через 5 секунд автоматично вимикається. 

Отже до цього проекту ми йшли поступово. І коли в Україні запропонували пілотний проект з сонячними батареями, ми вирішили взяти участь.  

Цей проект має реалізовуватися на багатоквартирному будинку. І звісно, що будинок обирався такий, де були зроблені енергоефективні заходи. Реалізатором цього проекту є ГО «Ресурсний центр — епіцентр змін».

Цей пілотний проект є показовим в України для того, щоб розуміти, чи можливо його використовувати на деокупованих територіях», - зазначила Горова.

За її словами, обладнання було встановлено наприкінці жовтня, запрацювало 1 листопада. Зараз експериментується. Освітлення у під’їздах і робота домофонів повністю на сонячних батареях.

Зокрема голова ОСББ порівняла ефективність дії сонячних панелей з Херсонськими ОСББ. «Там сонячні батареї працюють майже 275, а іноді 348 днів. А ми знаходимося в такій зоні, що у нас так не будуть працювати батареї, як там. Тому що за місяць було мало сонячних днів, але на освітлення у під’їздах нам вистачає.

Після 16-ої години у нас працює система від акумулятора. В ході експерименту зрозуміли, що потрібно два акумулятора, навіть для освітлення у під’їздах і роботи домофонів. Але у нас так система підключена, що коли не працюють сонячні батареї, переходимо автоматично на електрику із мережі. Є моніторингова система для того, щоб все це відслідкувати.

Теоретично це неможливо зрозуміти, тому потрібно все це перевіряти у процесі практики. Ми вмикаємо-вимикаємо обладнання, виявляємо, що не буде за потребу, щоб сказати на що можливо не витрачати свої кошти» - розповіла вона. 

Також Оксана Горова повідомила, що в кінці листопада у Львові відбудеться прес-конференція  для донорів і для ОСББ України. На якому будуть розповідати, яке обладнання потрібно, плюси і мінуси та інше. 

«Проект був реалізований виключно за грантові кошти, бо фонд Бьолля в Україні допомагає у реалізації саме пілотних проектів і ми з ними співпрацюємо. 

Громадська мережа «Опора» є інформаційним супроводом цього проекту. Саме тому, що він і планувався, як пілотний зразок, щоб розмовляти з донорами надалі.

Цей проект не планувався у війну і не планувався для відключень, і не планувався для окупованих і деокуповпних територій. Планувався для мирного життя. Але виявилось, що він став, як ніколи нагальним і як ніколи на часі.

На сьогодні саме програм для багатоквартиних будинків немає. В кінці листопада відбудеться зустріч з донорами, які будуть готові до співпраці, коли стане зрозуміло, що треба робити.

Ми повинні розуміти, що не завжди все вимірюється тільки грошима, щоб тільки дешевше або вигідніше. А якщо світла немає, скільки то коштує? Це коштує любих грошей, аби воно було.

Енергоефективні заходи потрібно робити завжди. Донори є і їх багато, просто потрібно шукати. Жодного проекту не має з місцевого бюджету. Багато було можливостей, якими ми користувались для ОСББ, це переважно  обласний бюджет або міжнародні проекти. Просто треба бути ініціативними, треба шукати, робити і тоді щось буде», - розповіла під час прес-брифінгу Оксана Горова.

Отже, після безліч екстрених та віялових відключень світла по декілька годин та декілька разів на день все актуальніше постає питання альтернативного джерела електроенергії. Навіть ті, хто раніше, як кажуть, махав на то рукою, вже починають чухати потилицю. 

Для приватних будинків та для магазинів зараз великий попит на бензинові, дизельні, газові та газо-бензинові генератори. А от мешканцям багатокартирних будинків прийдеться розщедритися на зарядні станції або потужні павербанки, на які також останнім часом дуже зріс попит.

Встановлювати генератор у закритому приміщенні, наприклад, у квартирі, категорично заборонено через ризик отруїтися вихлопними газами. Крім того, генератори під час роботи видають високий рівень шуму.  Варіант встановлення генератора в багатоквартирному будинку – купити один на під’їзд, встановити у дворі.

Підготувала Оксана Борисова.