Вы здесь

Відвідувачі Терцентру соціального обслуговування Тернівки: «Ми тут відпочиваємо і тілом, і душею!» (ФОТО, Відео)

1 жовтня згідно рішення сесії Генеральної Асамблеї ООН у всьому світі відзначається Міжнародний день людей похилого віку. Спочатку його стали відзначати в Європі, потім в Америці, а наприкінці 1990-их років уже в усьому світі. День людей похилого віку святкується з великим розмахом у скандинавських країнах. У цей день по телевізору та радіо транслюють передачі з урахуванням смаків людей похилого віку. Його щорічно відзначають і в Україні з 1991 року з метою створення належних умов соціального захисту пенсіонерів, людей з інвалідністю та одиноких непрацездатних громадян. Сьогодні в країні, зокрема і в нашому регіоні існує безліч територіальних центрів, які займаються соціальним обслуговуванням, фізичною та психологічною реабілітацією людей похилого віку. Гарним прикладом такого закладу є КУ «Територіальний центр соціального обслуговування (надання соціальних послуг) м. Тернівка».

Напередодні свята ми вирішили особисто відвідати цей терцентр, щоб поспілкуватися з його керівництвом, персоналом та звісно відвідувачами. Всього три роки тому, у серпні 2016 року, при терцентрі Тернівки в рамках проведення реформи системи соціальних послуг в Україні було відкрито відділення денного перебування для осіб похилого віку та інвалідів (з метою удосконалення надання соціальної допомоги людям похилого віку та інвалідам, особам, які потрапили в складні життєві обставини, забезпечення повного охоплення увагою вразливої категорії населення).

«Працівники відділення спрямовують свою роботу на продовження активного довголіття самотніх непрацездатних тернівчан похилого віку, інвалідів, ветеранів війни, внутрішньо переміщеним особам з Донецької та Луганської областей, мешканцям міста, які опинилися в складних життєвих обставинах, шляхом розвитку у них творчих здібностей та навичок, організації їхнього дозвілля, надання інформаційних та соціально-побутових послуг. Це все дає самотнім людям змогу реалізувати свої здібності, відчути себе повноправними членами громади, сприяють психологічному оздоровленню, вирішенню їхніх різноманітних життєвих проблем»,

- розповідає директорка Територіального центру соціального обслуговування Світлана Тищенко.

Каже, що сьогодні у терцентрі перебувають на обліку та обслуговуються 244 людини похилого віку. З них близько 60 чоловік активно відвідують відділення денного перебування. Наймолодша з них – 64-річна Тетяна Петрівна, а найстарша – 87-річна Тетяна Михайлівна.

В момент спілкування з керівництвом та екскурсії по закладу ми застали у великій залі відділення з десяток гарно вбраних пенсіонерок. Дівчата, як вони самі себе називають, зустріли мене дуже привітно, із посмішкою на обличчях. Щойно пенсіонерки як раз закінчили сеанс спортивної зарядки, який щоденно проводить медична сестра Алла Задорожня.

Одна з них Тамара Семенівна зручно розташувалася, лежачі на двох стільцях.

«Ось прийшла після масажу і лежу, відпочиваю»,

- сміється пенсіонерка.

«Кожного дня тут окрім зарядки проходять різноманітні заходи, гуртки за інтересами. Наприклад, по вівторках до нас приходить сімейний лікар-терапевт, який проводить консультації та оглядає наших відвідувачів, виписує їм рецепти на ліки. Для наших пенсіонерів лікар проводить і інформаційні семінари на різноманітні теми, наприклад, «як слідкувати та вимірювати свій артеріальний тиск» тощо. По середах разом ми з дівчатами влаштовуємо посиденьки з чаюванням та смаколиками (їх наші відвідувачки роблять вдома), піснями та, навіть, танцями, проводимо майстер-класи з виготовлення різних поробок та хендмейду (рукоділля). У четвер до нас приходить батюшка, отець Назарій та проводить церковну службу, лекції з історії храмів та релігії. Іноді, по церковних святах, він запрошує наших відвідувачів до храму на службу. Потім нас відвідують волонтери Благодійного фонду «Служба Милосердя» і вчать пенсіонерів в'язати авоськи, які потім передають нужденним. Також до відділення приїжджають психолог та юрист, що проводять заняття та допомагають людям похилого віку»,

- розповідає завідуюча відділенням денного перебування для осіб похилого віку при терцентрі Маргарита Юрця.

А майже щотижня тут проходять справжні дискотеки з діджеєм та світломузикою.

«Іноді наші відвідувачі так танцюють та входять в кураж, що потім свої палиці для ходіння забувають і, навіть, не згадують, що годину тому у них щось боліло. У нас тут всі дівчата та хлопці, у нас немає людей похилого віку. Ми їх називаємо «людьми срібного віку» або «молодої душі людина»,

- кажуть із посмішкою працівники відділення.

«Всі ми любимо приходити сюди, співати пісні та веселитися. Цей терцентр – наша віддушина!»,

- каже Дора Андріївна.

«Ми отримуємо в терцентрі справжнє задоволення. Спілкуємося між собою, танцюємо, робимо спортивну зарядку, виготовляємо поробки. А що дома в чотирьох стінах робити? Нам все це дуже подобається, - розповідає Лідія Денисівна. – Після зарядки або танців я відчуваю себе дуже бадьоро».

Самі ж пенсіонерки кажуть, що вперше, коли вони сюди прийшли, дуже соромилися і постійно мовчали, а тепер від усього цього не залишилось і сліду. Ось, наприклад, навесні минулого року волонтери «Служби милосердя» влаштували для дівчат-пенсіонерок справжню професійну фотосесію на природі. А новий 2019 рік дівчата і хлопці зустрічали усі разом у терцентрі. Виявляється, серед відвідувачів відділення денного перебування дуже багато талановитих людей – читців, поетів та гумористів, які влаштовують тут свої маленькі творчі вечори.

«Про нас вже знають, починають приходити нові відвідувачі. І це приємно. Бо це показує результат нашої роботи та рівень уваги до таких людей»,

- резюмує директорка Світлана Тищенко.

До свят тут проходять концерти творчих колективів міста та місцевих артистів. Привітати відвідувачів (людей похилого віку) сюди часто з подарунками приїжджають міський голови Тернівки Віталій Тарелкін, депутати міської, обласної та Верховної рад.

«Всі вони приходять до нас із радістю, бо тут завжди тепла та душевна атмосфера, привітні люди, відкриті до спілкування»,

- додає завідуюча відділенням.


Довідка:

Територіальний центр Тернівки фінансується за рахунок місцевого бюджету. Так, у 2016 році приміщення відділення денного перебування терцентру за рахунок місцевої казни та інших спонсорів були капітально відремонтовані, а пізніше завдяки гранту від німецької компанії GIZ тут з’явилася нова оргтехніка та меблі, а в 2018 році (за рахунок міського бюджету) в приміщеннях відділення замінили всі вікна, відремонтували медичний кабінет та закупили нові столи. Також тут з’явився великий плазмовий телевізор. Завдяки цьому тепер у відділенні влаштовують денні та вечірні кінопокази сучасних та старих фільмів, а також різноманітні відеоуроки.

Загалом у Тернівському терцентрі допомога надається трьома відділеннями: відділенням соціальної допомоги вдома, відділенням денного перебування для непрацездатних людей похилого віку, ветеранів, інвалідів та відділенням організації надання адресної натуральної та грошової допомоги.

Так, відділення соціальної допомоги вдома - це допомога вдома одиноким та одиноко проживаючим громадянам похилого віку, інвалідам, які не в змозі самостійно себе обслуговувати, у яких згідно висновків лікаря втрачена здатність до самообслуговування і вони потребують стороннього догляду. 14 соціальних робітників не менше 2-х разів на тиждень відвідують підопічних надаються життєво – необхідні соціально-побутові послуги в домашніх умовах (доставляють продукти, готують обід, прибирають, перуть, прасують, оплачують рахунки, оформляють субсидію та інше).

Відділення денного перебування надає послуги соціально-побутової адаптації - формування та розвиток соціальних навичок, умінь, участь в гуртках за інтересами, клубах активного довголіття, організація денної зайнятості та дозвілля. У відділенні працюють наступні гуртки за інтересами: декоративно-прикладного мистецтва «Майстерня фантазій»; музично-вокальний гурток «Співучі голоси»; здоров’я «Активне довголіття»; «Дім, сад, город»; година посиденьок та спілкування «Посидимо рядком, поговоримо ладком»; юридична консультація «Правова година»; консультація-бесіда з психологом «Психологічна підтримка»; «Милосердя і доброта – людства два крила»; Клуб духовного спілкування «Православна година»; консультація-бесіда з сімейними лікарями.

Відділення організації надання адресної натуральної та грошової допомоги здійснює обслуговування громадян, які опинилися в складних життєвих обставинах. Надається допомога матеріальна та натуральна (у вигляді продуктових наборів).

В територіальному центрі працює пункт прокату засобів реабілітації (інвалідні візочки, ходунки, милиці) для потребуючих громадян міста, яким не встановлено групу інвалідності.

У відділенні створено банк одягу (прийнятого від населення міста). Допомога одягом, взуттям бувшим у використанні, надається потребуючим.

Надаються безкоштовно транспортні послуги особам, які знаходяться на обліку у відділенні соціальної допомоги вдома. Перевезення здійснювалися в будинки-інтернати, санаторії, лікарні, банки, шахти (для оформлення документів на субсидію та компенсацію) та інші.

Посиденьки
Посиденьки
Медичний кабінет терцентру
 Майстеркласи з рукоділля
 Майстеркласи з рукоділля
Православна година
Екскурсія до музею шахтарської слави
Святкування нового року