Вы здесь

Нардеп запустив історичний проект «Майдани Павлоградщини»

У середу, 28 листопада, в Павлограді відбулася публічного презентація ексклюзивного проекту по збереженню пам’яток древньої культури й архітектури «Майдани Павлоградщини», ініційованого народним депутатом України Артуром Мартовицьким. Він започатковується на території всього Західного Донбасу вперше і аналогів в Україні йому немає. Нардеп ставить на меті не тільки розповісти мешканцям регіону та всієї України про походження і призначення давніх споруд (майданів, курганів та курганів-могильників), а й дослідження та збереження археологічних пам’яток Павлоградщини, щоб передати їх нащадкам. Проект розрахований на 3 роки.

«За всі роки незалежності в Україні з державного бюджету не було виділено кошти на впорядкування та охорону майданоподібних земляних споруд та курганів. Все, що у цій площині зробила держава – це заборонила власникам розпайованих земель розорювати археологічні пам’ятки, які знаходяться на їхніх територіях. Та, нажаль, є поодинокі випадки руйнування надземної частини нашої культурної спадщини. Тому цей проект – це необхідність нашого часу. Наразі вся громад Павлоградського району прагне стати на захист культурної спадщини народу України. Цього вимагає наша генетична пам'ять, адже ми живемо на території, яка була заселена протягом багатьох тисячоліть і яку ми з гордістю називаємо ПраУкраїною, - каже Артур Мартовицький. – Ідея цього проекту у мене виникла досить давно. Так, наприклад, Мавринський майдан більш відомий і він найбільше зберігся. Але є і інші, ще невідомі майдани та кургани. Тож наша мета – їх дослідити та визначити їхнє головне призначення. Може це якісь астрономічні чи оборонні, чи культові споруди. Тут жили наші пращури тисячі років тому. Але як називались ці народи, до якої з рас вони належали – відповіді до сих пір немає. Тому ці древні споруди необхідно зберегти хоча б для того, щоб вивчити їх ще детальніше, надати можливість всім охочим помилуватися архітектурою, красою й витонченою геометрією «давнини глибокої», взяти їх під постійний нагляд, впорядкувати й захистити від знищення. А ще – прокласти кілька туристичних маршрутів, якими місцеві краєзнавці й історики будуть водити туристів. Адже наша Павлоградщина заслуговує, щоб про неї знали не тільки по трудових і бойових звитягах, а й по унікальних земляних спорудах, які є прикрасою не тільки нашого краю, а й всієї України».

На сьогодні по даним ДОЦОІКЦ на території Павлоградського району 1294 археологічні пам’ятки. Серед них 10 майданів: Мавринський, Карабинівський, Булахівський, Малоолександрівський, Свідівок, В’язовоцький, Нижнянський, Богуславський, Полігонівський та Привовчанський.

Вони різняться за схемами розташування своїх споруд, за формою, висотою та розміщенням деяких архітектурних деталей, типом, довжиною вусів, глибиною та діаметром чаші. Майдани можна розглядати як: археологічну споруду; фортифікаційну споруду; козацьку оборонну споруду; культову споруду; енергогенеруючу споруду; обсерваторію; зоряний храм; небесний календар; селітроварню. За висновками багатьох вчених, вік цих майданів – більш, ніж 4000 років.

Проблема полягає у тому, що більшість майданів та курганів з часом втрачають свою надземну частину, заростають деревами та чагарниками, вони не огороджені, на них не встановлено відповідні охоронні знаки Міністерства культури України. Тож, проект ставить собі за мету вирішити соціальний та економічний аспекти цієї проблеми, співпрацюючи з об’єднаними територіальними громадами Павлоградського району.

На презентацію проекту були запрошені органи місцевого самоврядування в особі голови Павлоградської районної ради Наталі Гримайло, голови Павлоградської РДА Святослава Максимчука, голів сільських об’єднаних територіальних громад (Богданівської – Олексія Грищенко, Вербківської – Любові Холоденко, Межирічської – Олекандра Луценка), а також керівники учбових закладів району, працівники сільських краєзнавчих музеїв, бібліотек, представники громадських організацій, шкільних екологічних груп, підприємці Павлоградського району, ЗМІ.

Присутнім протягом двох годин всім присутнім були продемонстровані вже відомі дослідження та відомі історичні гіпотези створення майданів фахівцями з археології, екології й історії, викладені їхня класифікація, детальні характеристики, фото-й відео зйомки з висоти «пташиного польоту» та з Космосу (каналу Diskaveri), а також – напрямки реалізації програми, розрахованої на декілька років, викладені в спеціально виготовлених до цього заходу буклетах.

Основні заходи проекту:

- дослідження майданів та курга­нів;

- впорядкування майданів та кур­ганів;

- виготовлення та встановлення пам’ятних знаків та інформаційних табличок;

- створення відповідних експозицій в сіль­ських музеях;

- відкриті уроки з історії для учнів старших класів шкіл Павлограда та району;

- організація туристичних марш­рутів на майдани та кургани;

- конференція на тему «Майдани та кургани рідного краю»;

- екскурсії на майдани та кургани;

- вільна творча реконструкція по­дій, пов’язаних з майданами;

- шкільний конкурс поезії на тему «Майдани та кургани»;

- фотовиставка «Майдани та кур­гани рідного краю»;

- організація шкільних факульта­тивів з вивчення майданів;

- шкільний конкурс на кращий ре­ферат про майдани, кургани;

- регіональний конкурс «Майдани та кургани рідного краю».

Як зазначив по закінченню презентації сам Артур Володимирович, ця програма – дуже важлива й корисна не тільки для пізнання минулого, а й для виховання підростаючого покоління. Бо, як відомо, не знаючи свого минулого – неможливо побудувати своє майбутнє.