«У зв'язку з значною кількістю звернень до нашого місцевого центру щодо правомірності стягнення боргу за Договором позики рахую за необхідне надати роз'яснення з даного питання.
Питання стягнення боргу за Договором позики викладено в ст. ст. 1046, 1047 Цивільного кодексу України. За Договором позики одна сторона (позикодавець) передає у власність другій стороні (позичальникові) грошові кошти або інші речі, визначені родовими ознаками, а позичальник зобов’язується повернути позикодавцеві таку ж суму грошових коштів (суму позики) або таку ж кількість речей того ж роду та такої ж якості. Договір позики є укладеним з моменту передання грошей або інших речей, визначених родовими ознаками. На підтвердження укладення Договору позики та його умов може бути представлена розписка позичальника або інший документ, який посвідчує передання йому позикодавцем визначеної грошової суми або визначеної кількості речей.
Пунктом 1 статті 1049 діючого Цивільного кодексу України, передбачено, що Позичальник зобов’язаний повернути позикодавцеві позику (грошові кошти у такій самій сумі, що були передані йому позикодавцем) у строк та в порядку, що встановлені договором. При цьому ч.2 п.1 ст.1049 Цивільного кодексу встановлює що якщо договором не встановлений строк повернення позики або цей строк визначений моментом пред’явлення вимоги, позика має бути повернена позичальником протягом тридцяти днів від дня пред’явлення позикодавцем вимоги про це.
Відповідно до ст. 625 Цивільного кодексу України Боржник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання ним грошового зобов'язання.
Боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
Також у статті 1050 Цивільного кодексу України сказано, якщо позичальник своєчасно не повернув суму позики, він зобов'язаний сплатити грошову суму відповідно до статті 625 цього Кодексу. Якщо позичальник своєчасно не повернув речі, визначені родовими ознаками, він зобов'язаний сплатити неустойку відповідно до статей 549-552 цього Кодексу, яка нараховується від дня, коли речі мали бути повернуті, до дня їх фактичного повернення позикодавцеві, незалежно від сплати процентів, належних йому відповідно до статті 1048 цього Кодексу. Якщо Договором встановлений обов'язок позичальника повернути позику частинами (з розстроченням), то в разі прострочення повернення чергової частини позикодавець має право вимагати дострокового повернення частини позики, що залишилася, та сплати процентів, належних йому відповідно до статті 1048 цього Кодексу».
Довідково: Павлоградський місцевий центр з надання безоплатної вторинної правової допомоги працює з понеділка по четвер з 8:00 до 17:00 та в п'ятницю з 8:00 до 15:45 за адресою м. Павлоград вул. Полтавська б.129 оф. 106 та 308 тел. (095) 813-03-56.
Павлоградський МЦ надає безоплатну первинну правову допомогу та сприяє наданню безоплатної вторинної правової допомоги соціально-незахищеним верствам населення.
Також ви можете задати питання, яке вас хвилює, спеціалістам Центру за вищезазначеним номером телефону. А вони вже дадуть відповідь на сторінках нашої газети.