З пріоритетами розвитку та створення нових робочих місць в умовах справедливої вугільної трансформації визначилися у Петропавлівській громаді. На сесії 9 грудня затвердили програму економічної диверсифікації до 2024 року.
«Загострення глобальних екологічних проблем у світі пришвидшило обмеження видобутку та використання викопних джерел енергії. Але відмова від вуглевидобутку – це тривалий процес, що потребує виваженої позиції на різних рівнях управління. Наразі, перед Петропавлівською громадою постала гостра необхідність економічного перепрофілювання нашої території, щоб створити нові робочі місці та знайти джерела наповнення місцевого бюджету на альтернативу вуглевидобувним підприємствам. Саме це передбачає Програма справедливої трансформації, що затверджена на сесії районної ради. Ми вдячні компанії ДТЕК за допомогу у залученні до розробки програми експертів зі сталого розвитку, які мають великий досвід у стратегічному плануванні. Маємо велику надію, що наші напрацювання не залишаться на папері, а стануть основою для успішного майбутнього Петропавлівщини»,
- розповідає Іван Леонов, заступник голови з питань діяльності виконавчих органів Петропавлівської селищної ради.
Програма справедливої трансформації Петропавлівської громади розроблялася протягом 8 місяців місцевою владою разом з жителями, підприємцями та Агенцією сталого розвитку АСТАР за підтримки компанії ДТЕК. У цьому документі визначені пріоритети подальшого розвитку на найближчі роки.
Із великих інфраструктурних проєктів, що передбачають працевлаштування понад 1,5 тис. людей, розглядається можливість створення індустріального парку на території шахти «Ювілейна» після завершення її роботи. На проммайданчику серед іншого планують запуск біоетанолового заводу та великих тепличних комплексів.
«У будівництві індустріального парку зацікавлені інвестори з Мелітополя. Вони вже мають досвід створення багатофункціональних просторів, до яких входять промислові, логістичні та агропереробні підприємства. Також до цього проєкту ми плануємо залучити місцевих фермерів. Ми спілкувалися з місцевим фермером паном Романом Ковальським, який має великий досвід у запуску виробництв на території громади. Його виробниче підприємство може стати у подальшому базовим з вирощування сировини для біоетанолового заводу. Всі ці напрацювання зараз на стадії перемовин»,
- говорить експерт з трансформації Олег Демчук, керівник Агенції сталого розвитку АСТАР з м. Хмельницький.
У Петропавлівській громаді бачать потенціал у розвитку сфери послуг з вирощування, зберігання та переробки сировини. На території є фермерські господарства з вирощування фруктів та овочів. Цю нішу планують доповнити фрукто- та овочесховищами, на основі яких можна робити квашені огірки, помідори. Це створить додаткові робочі місця.
Також громада розглядає запуск «зеленого маршруту», бо має гарні географічні та історичні ресурси для туризму – ландшафтні заказники с. Самарське («Суворівський ліс»), прадавній курган, «Панський ставок» та ін.
Ще місцеві планують розвивати вже існуючі сервісні послуги з ремонту агротехніки зі своєї та сусідніх громад. Для цього потрібні обладнання, великі приміщення та спеціалісти. Шахтарі, які зараз працюють на шахтах, дуже справні слюсарі, зварювальники, мають досвід роботи з технікою, тому вони можуть у майбутньому перекваліфікуватися на цей вид діяльності.
«ДТЕК, як соціально відповідальний бізнес, допомагає місцевим громадам Західного Донбасу заздалегідь перепрофілюватися. Бо трансформація відбувається, перш за все, на місцевому рівні – де розуміють специфіку природних ресурсів та структуру економіки для створення нових робочих місць. Зараз важливо продовжувати діалог влади, громади і бізнесу, бо від цього залежить майбутнє території»,
- зазначив Юрій Острянін, радник Департаменту по взаємодії з місцевими органами влади ДТЕК Енерго.
Нагадаємо, програми економічної диверсифікації за підтримки компанії ДТЕК раніше вже затвердили Миколаївська та Першотравенська територіальні громади.