Вы здесь

Альтернатива шахтам: У Першотравенську розробили програму економічного розвитку

Як буде трансформуватися територіальна громада в умовах декарбонізації вирішили у шахтарському Першотравенську. Програму економічної диверсифікації затвердили 26 листопада на сесії міської ради.

«Підтримавши ініціативу Європейської комісії щодо прийняття європейського зеленого курсу наша держава розпочала процеси трансформації вугільних регіонів. Першотравенськ, як і інші міста Західного Донбасу, – це монопрофільна вуглевидобувна територія і так сталося, що саме наша громада першою в регіоні  зіткнулася із об’єктивною необхідністю зміни профілю своєї економіки, - відмічає Оксана Вінницька, міський голова Першотравенська. - Ми розуміємо, що місто після закриття шахт повинно розвиватися в нових реаліях і вже сьогодні треба шукати альтернативні джерела бюджетоутворення та  інші  шляхи і можливості для розвитку. Саме тому необхідно було якнайшвидше розробити програму економічної диверсифікації Першотравенської міської територіальної громади в умовах справедливої трансформації на період до 2024 року. І я дякую компанії ДТЕК та команді АМЕР під керівництвом Олега Демчука за сприяння в підготовці такого важливого для нашої громади документа».   

За словами міського голови, програмою передбачено вирішення питання термомодернізації житлових будинків та об’єктів соціальної інфраструктури, пошук альтернативних джерел тепло- та водопостачання, створення нових робочих місць на заміну робочим місцям на вугільних підприємствах, створення доданої вартості у вже існуючих в місті  бізнесах.

21 жовтня  у посольстві Чешської республіки було підписано Меморандум про співпрацю з чеськими партнерами щодо будівництва у місті нових котельних на біопаливі. Фермери сусідніх з Першотравенськом сільських громад підтвердили свою згоду на співпрацю з містом в цьому напрямку. Відповідні заходи планується розпочати вже у 2023 році.

«Ми очікуємо, що до 2024 року в Першотравенську міську територіальну громаду буде залучено майже 600 млн грн інвестицій та створено понад 300 робочих місць. Звісно, що трансформація – це довгий процес і пріоритети, а напрями її реалізації, зазначені в програмі,  не є вичерпними. Підсумовуючи, запевняю, що міська влада готова надавати всебічну підтримку всім, хто зацікавлений у розвитку нашої громади та не боїться разом з нами брати на себе відповідальність»,

- зауважила Оксана Вінницька.

Ухваленню програми передувала кропітка робота протягом 8 місяців. Місцева влада разом з громадою, підприємцями та Агенцією сталого розвитку АСТАР за підтримки компанії ДТЕК проаналізували можливості для зміни економічного профілю міста, поступової заміни «традиційних» для громади джерел бюджетоутворення на альтернативні.

«Землі Першотравенської громади – це лише площа самого міста. Тому при розробці програми основні складнощі були пов’язані з земельним обмеженням. Через це на цій території не може йти мова про розвиток сільського господарства чи  створення масштабних виробничих об’єктів. Проте є потенціал для організації  невеличких виробничих потужностей, на яких у середньому зможуть працювати від 50 до 100 людей»,

- сказав Олег Демчук, керівник Агенції сталого розвитку АСТАР, м. Хмельницький.

Згідно затвердженої програми, також у місті планують створити центр підтримки бізнесу для людей різного віку, що хочуть почати власну справу. А навчити першотравенців основам бізнесу зможуть в Першотравенському гірничому ліцеї, який у майбутньому організує навчання за новими напрямками.

Серед проєктів з малого бізнесу першотравенці планують на території закритого садочка «Берізка» створити навчально-виробничий комплекс «Синергія», в основі якого швейне виробництво. Там також будуть поєднані виховні, освітні, реабілітаційні, виробничі послуги. Другий напрямок - виробництво меблів і столярний цех. У місті є підприємець, який хоче це виробництво запустити. Також розглядають бізнеси з обсмаження кави та крафтового виробництва пива. 

«Ми всіляко підтримуємо шахтарські громади у процесі справедливої вугільної трансформації. Програма економічної диверсифікації, що затверджена у Першотравенську, – це не просто документ. Це близько 30 конкретних проєктів, які згодом допоможуть створити альтернативу робочим місцям у вугільній галузі. ДТЕК, як соціально відповідальна компанія, зацікавлена, щоб громада мала альтернативний вугіллю економічний розвиток та майбутнє»,

- зазначив Сергій Воронін, генеральний директор ДТЕК Павлоградвугілля.

Нагадаємо, програму економічної диверсифікації раніше вже затвердила Миколаївська територіальна громада. А Петропавлівська громада свою програму планує прийняти на найближчій сесії.