Вы здесь

Вибори Президента України-2019: Хто пройшов до другого туру і Як голосували в Західному Донбасі

В неділю, 31 березня, українці обирали майбутнього Президента України. Міжнародні експерти та політики вже назвали ці вибори найбільш чесними та енергійними за історію нашою країни. За висновками Бюро ОБСЄ з демократичних інститутів і прав людини (БДІПЛ), вибори президента України у першому турі були конкурентними, прозорими і пройшли в основному в мирній і безпечній атмосфері, виборці мали широкий вибір серед кандидатів, явка була високою, а фундаментальні свободи громадян загалом поважалися. То саме заявили і в Європарламенті та в Уряді США.

Традиційно голосування продовжувалось 12 годин, о 20.00 виборчі дільниці по всій країні зачинилися. Явка виборців на голосування, за даними Центральної виборчої комісії, була досить високою і в цілому вона склала 63,52 % в 199 округах (майже 30 тис. виборчих дільниць). Як зазначалося, у Донецькій області явка склала 59,51%, а в Луганській - 56,76%, в Дніпропетровській області - 65,96%, у Києві - 68,01 %. У Львівській виявилась найвища явка виборців - 68,88%.

В цілому для першого туру виборів президента України 2019 Центрвиборчком підготував 30,44 млн бюлетенів, для другого - 29,92 млн. Участь у цьогорічних виборах президента взяли понад 18,59 мільйона виборців. Загалом в Україні налічується 26 мільйонів 770 тисяч 419 осіб, що можуть голосувати. За кордоном на виборах Президента України проголосувало близько 55 тисяч українців на 101 дільниці у 72 країнах світу (Загальна кількість українських виборців за кордоном становить понад 410 тисяч осіб). Змінили своє місце для голосування по Україні понад 315 тисяч осіб. А в Росії українці взагалі не голосували, вони могли проголосувати у посольствах України у Казахстані, Грузії та Фінляндії. На попередніх виборах до списку виборців на всіх дільницях в РФ було включено майже 50 тисяч осіб. З них проголосували 1 153 особи – це трохи більше ніж 2% від зареєстрованої кількості виборців. Серед кандидатів лідером голосування за кордоном став чинний Президент України Петро Порошенко, на другому місці був шоумен Володимир Зеленський.
Під час виборчого процесу близько 1,18 % бюлетенів визвали недійсними.

Тож, за попередніми результатами першого туру виборів лідерами голосування стали комік і ноумен Володимир Зеленський та чинний Президент України Петро Порошенко.

Так, станом на 12.00  2 квітня (під час верстки газети) Центральна виборча комісія опрацювала понад 98,52 % електронних протоколів. За результатами підрахунку на першому місці опинився Володимир Зеленський (30,24 % голосів - 5622711 виборців), на другому – Петро Порошенко (15,92 % голосів - 2960012 виборців), на третьому - Юлія Тимошенко (13,39 % - 2490687), на четвертому – Юрій Бойко – 11,67 %, на п’ятому – Анатолій Гриценко (6,92 %), на шостому - Ігор Смешко (6,03 %). Слід зазначити, що двійник Юлії Тимошенко, а саме Юрій Тимошенко набрав 0,62 % (116 056) голосів. Остаточні результати підрахунку голосів повинні оприлюднити до 10 квітня.

Таким чином до другого туру виборів Президента України, який відбудеться 21 квітня, ймовірно, виходять Володимир Зеленський та Петро Порошенко. До речі, вони вже встигли обмінятися «люб’язностями» та назвати один одного чиїмись маріонетками.

Результати виборів показали, що найбільше підтримали лідера президентських перегонів Володимира Зеленського на Дніпропетровщині.

Зеленський лідирує у Вінницькій, Волинській, Дніпропетровській, Донецькій, Житомирській, Закарпатській, Запорізькій, Київській, Кіровоградській, Луганській, Миколаївській, Одеській, Полтавській, Сумській, Харківській, Херсонській, Хмельницькій, Черкаській, Чернівецькій, Чернігівській, Рівненській областях та у Києві.

Найбільшу кількість голосів кандидат отримав від мешканців Дніпропетровщини – більше 741 тисячі голосів.

Петро Порошенко перемагає в Івано-Франківській, Львівській, Тернопільській областях. Найбільшу підтримку нинішній президент отримав від мешканців Львівщини – більше 462 тисяч голосів.

Водночас найбільшу кількість голосів виборців Володимир Зеленський отримав і в Західно-Донбаському регіоні. В 36 виборчому окрузі (Павлограді, Тернівці, Першотравенську та Павлоградському районі) за нього проголосували 41 234 людей (39,9 %). Друге місце мешканці Західного Донбасу віддали Юрію Бойко. За нього проголосували 16 465 осіб (15,93 %). Третє місце у Олександа Вілкула. Його підтримали 14780 мешканців (14,3 %). Юлію Тимошенко підтримали лише 10 029 мешканців (9,7 %). А чинний Президент України Петро Порошенко посів п’яте місце. За нього свої голоси на виборах відділи 7 281 (7,04 %). Всього в окрузі № 36 проголосували 103 340 виборців.

Орієнтовна кількість виборців за даними ЦВК в нашому територіальному окрузі на сьогодні складає 150040 осіб. Загалом ТВК округу № 36 прийняла 151584 бюлетені.

Що стосується порушень, які були виявлені офіційними спостерігачами, мобільними групами від штабів кандидатів та правоохоронцями під час виборчого процесу, зокрема пі час голосування на виборчих дільницях, то їх в нашому регіоні досить багато.

Так, станом на 20.00 31 березня Павлоградським відділом поліції ГУ НП у Дніпропетровській області та підпорядкованими йому підрозділами було зареєстровано 9 повідомлень громадян про ймовірні порушення виборчого процесу, за одним фактом розпочато кримінальне провадження за ч.1 ст. 157 Кримінального кодексу України, тобто перешкоджання здійсненню виборчого права або права брати участь у референдумі, роботі виборчої комісії або комісії з референдуму чи діяльності офіційного спостерігача. Про це повідомив заступник начальника Павлоградського відділу поліції підполковник поліції Володимир Барашев.

Хоча всі дільниці у нашому виборчому окрузі відкрилися вчасно, але на деяких не обійшлося без проблем. Так, на одній з виборчих дільниць у Тернівці до початку голосування при відриванні сейфу з бюлетенями зламався ключ. Сейф довелося відкривати співробітникам Державної служби надзвичайних ситуацій.

Що стосується самих виборців, то на дільницях були випадки, коли вони не знайшли себе у списках і тому не змогли проголосувати. Деяким виборцям прийшлось голосувати повторно, бо вони зіпсували свій бюлетень, помилково проголосувавши не за того кандидата тощо. Слід зауважити, що офіційним спостерігачам, журналістам разом з поліцейськими, юристами від штабів та головами ДВК на деяких дільницях навіть вдалося попередити порушення виборчого процесу.

Загалом результат першого туру виборів не здивував Європу та США. Однак деякі закордонні політичні діячі дещо шоковані тим, що Володимир Зеленський лідирує, і у них є певні сумніви щодо його можливості гідно представляти Україну на міжнародній арені. Тим більше, що на даний момент Володимир Зеленський ще навіть не представив країні та світові свою команду, зокрема, ніхто не знає, кого він призначить Прем’єр-міністром України тощо.

Нагадаємо, за результатами Національного екзит-полу лідером першого туру президентських виборів з результатом 30,6 % став Володимир Зеленський.

Друге місце зайняв Петро Порошенко, за нього проголосувало 17,8% українців. Третьою у президентських перегонах, за даними екзит-полу, стала Юлія Тимошенко. Вона отримала 14,2 % голосів. Крім того, 9,7 % отримав Юрій Бойко, а 7,1 % — Анатолій Гриценко.