Вы здесь

Медична реформа: що змінилось і чого чекати у 2019 році

З 2 квітня 2018 року в Україні стартувала медична реформа. Зокрема, з цього дня розпочався перший етап реформи — вибір лікаря первинної медичної допомоги. Наскільки активно відбувається цей процес? Що змінилось у наданні медичних послуг павлоградцям і чого чекати у 2019 році? Про все це далі в інтерв’ю з керівником відділу охорони здоров’я Павлограда Оленою Герасименко.

- Наскільки активно павлоградці обирають собі лікаря? Скільки медичних декларацій уже підписано?

- Павлоградці активно долучились до процесу вибору лікаря. Станом на 26 листопада уже підписано 73 тис. 530 медичних декларацій. Це дуже гарний показник. Один з трьох найкращих в області. Думаю, що це завдяки активній роз’яснювальній роботі лікарями сімейних амбулаторій та ЗМІ. І пацієнти дуже свідомо до цього віднеслись. На сьогодні близько 30% медиків первинної ланки в місті, до котрих уже неможливо записатись, бо є певні норми і лікарі не можуть обслуговувати більше визначеної Міністерством охорони здоров’я кількості людей.

- Скільки ще триватиме підписна кампанія?

- Спочатку термін підписання декларацій пацієнта з лікарем завершувався 1 січня 2019 року. Але Міністерством охорони здоров’ я внесено зміни і продовжено строки укладання медичних договорів. Вибрати свого лікаря тепер можна до 1 липня 2019 року.

- Що буде з тими, хто  залишився поза цим процесом і не підписав декларації з лікарем до 1 липня 2019, чи будуть їм надавати медичну допомогу і в якому обсязі?

- Декларацію з лікарем можна і не підписувати, але тоді держава не буде оплачувати роботу лікаря за обслуговування пацієнта. Однак якщо людині потрібна невідкладна допомога, лікар надасть її незалежно від того, підписав пацієнт декларацію чи ні. Проте ані лікарняний лист, ані електронну картку чи електронний рецепт такий пацієнт не зможе отримати.

-  Яку юридичну силу мають декларації?

- Підписуючи декларацію, пацієнт повідомляє Національну службу здоров’я України про вибір лікаря первинної медичної допомоги. Саме тому цей документ так і називається — Декларація про вибір лікаря з надання первинної медичної допомоги.

На основі цієї інформації, занесеної в реєстр, Національна служба здоров’я обчислює кошти, які має отримати медичний заклад.

- Чи є у декларації термін дії?

- Декларація з сімейним лікарем або терапевтом безстрокова. Вона буде діяти до тих пір, доки пацієнт не вирішить укласти договір з іншим лікарем. Декларація з педіатром діє до досягнення дитиною 18 років. Після цього йому потрібно буде вибрати сімейного лікаря або терапевта.

- Чи можна підписати декларації з декількома лікарями одночасно?

- Ні. Укласти договір можна тільки з одним лікарем, який і стане довіреною особою в більшості питань щодо здоров’я пацієнта. При підписанні декларації з іншим лікарем попередня анулюється автоматично.

- Медична реформа обіцяє, що ми забудемо про паперові медичні картки, друковані довідки і навіть про багатогодинні черги. Як працюватиме «електронна медицина»?

- Виготовлення електронної картки — це наступний крок після підписання декларації з лікарем. До неї лікарі вноситимуть усі дані про здоров’я людини й призначатимуть лікування. Лікарям не доведеться довго вивчати записи своїх колег, вони одразу зможуть отримати потрібну інформацію. Для оформлення електронної картки краще прийти в реєстратуру медичного закладу і там вам допоможуть це зробити, бо пацієнти кажуть, що хто намагався оформити картку вдома самостійно, їм це не вдалось. За електронними картками ми почнемо активно працювати з січня 2019 року. Тоді пацієнт зможе все відстежувати. Зайшов онлайн і бачить, що призначив лікар, ніхто нічого не зможе ні виправити, ні дописати. Все має бути чітко, зрозуміло і зручно і лікарю, і пацієнту.

Електронні ж черги ми уже активно впроваджуємо. На сьогодні записались онлайн на прийом до лікаря понад 1,5 тис. мешканців міста.

Зробити це можна через електронну систему Helsi (helsi.me). Знаходите потрібного лікаря за прізвищем або ж спеціалізацією, тепер не обов’язково прив’язуватися до місця проживання, і обираєте зручний час для його відвідування. У кого немає  можливості зробити це вдома, то можна підійти в реєстратуру і там вам допоможуть вирішити це питання. Потрібно лише мати мобільний телефон, на котрий вам прийде повідомлення.

- Чи передбачений захист персональних даних пацієнта?

- Порядок функціонування електронної системи охорони здоров’я затверджується Кабінетом міністрів України з урахуванням вимог законодавства про захист персональних даних. Доступ до даних про пацієнта, що містяться в електронній системі охорони здоров’я, можливий лише у разі отримання згоди такого пацієнта у письмовій формі або у формі, що дає змогу зробити висновок про надання згоди. Без згоди доступ до інформації про пацієнта можливий у випадках:

• наявності ознак прямої загрози життю пацієнта;

• за умови неможливості отримання згоди такого пацієнта чи його законних представників до часу, коли отримання згоди стане можливим;

• за рішенням суду.

- На якому етапі зараз реформування первинної ланки медицини і коли завершиться цей процес?

- Ми уже наблизились до третього етапу реформування первинної ланки медицини. Ми готові до укладання договору з Національною службою здоров’я. Саме з цієї структури відбуватиметься фінансування медичних закладів. І тоді заклади первинної допомоги перейдуть з державної субвенції на прямі виплати за пацієнтів. Національна служба здоров’я контролюватиме дотримання умов договору. Якщо йдеться про лікарську помилку, то тут контроль залишається за МОЗ.

- Чого очікувати від медичної реформи у 2019 році? Коли розпочнеться реформування вторинної ланки, вузькопрофільних спеціалістів?

- У 2019 році продовжиться трансформація закладів первинної допомоги, планується , що запрацює програма «Безкоштовна діагностика», розпочнеться пілотний проект змін екстреної медичної допомоги у кількох областях. Вторинна ланка почне реформуватись з 1 липня 2019 року. Планується, що Національна служба здоров’я після укладання відповідних договорів, почне фінансування спеціалізованої медицини. Для пацієнтів це означає, що можна буде проконсультуватись у вузькопрофільного спеціаліста, пройти декотрі діагностичні процедури, наприклад, ультразвукове обстеження, рентген, мамографію чи інші аналізи безкоштовно. За все це буде сплачувати Національна служба здоров’я. Які саме процедури будуть безкоштовними, ми поки що не знаємо. Офіційно ніякого документа ми ще не отримали. Проте варто зазначити, що безкоштовними діагностичні обстеження будуть лише за направленням сімейного лікаря, з котрим підписана декларація. Якщо ж пацієнт сам собі призначив обстеження, то за це доведеться сплачувати.


Довідково: За одну людину Національна служба здоров’я заплатить лікарю мінімум 370 гривень на рік. При цьому терапевт повинен підписати декларації максимум з 2000 пацієнтами, сімейний лікар — з 1800, педіатр — 900. Лікарям, які працюють в селах, МОЗ дозволив набирати більше пацієнтів. Тобто за базовим тарифом за 2000 пацієнтів лікар первинки на рік отримає 740 тис. грн. Лікарня, в якій працює медик, з цієї суми вирахує податки, комуналку, зарплату медсестри. На думку експертів, для успіху медичної реформи в Україні вирішальними стануть 2019-2020 роки. Очікується, що на цьому етапі реформа зустріне сильний опір з боку медпрацівників.