Вы здесь

Введення воєнного стану в Україні: Що це означає і як зміниться життя кожного з нас (Оновлено)

 

У зв'язку з ескалацією конфлікту в Азовському морі, а саме через те, що 25 листопада Росія обстріляла та затримала українські військові кораблі, Президент України Петро Порошенко підтримав пропозицію воєнного комітету щодо запровадження воєнного стану. Це питання 26 листопада на своєму позачерговому засіданні розглянула Верховна Рада.

Ще під час засідання секретар РНБО Олександр Турчинов запропонував президенту запровадити воєнний стан в Україні терміном на 60 діб. Тож Верховна Рада затвердила введення воєнного стану в країні. «За» проголосували 276 депутатів.

Воєнний стан вводиться від 14:00 26 листопада строком на 30 діб до 26 грудня 2018 року. Хоча до цього президент Петро Порошенко у своєму зверненні пропонував ввести воєнний стан від 9:00 28 листопада.

Воєнний стан вводиться не на всій території України, а в окремих регіонах (в 10 областях, що межують з Росією та Придністров'ям), зокрема у Вінницькій, Луганській, Миколаївській, Одеській, Сумській, Харківській, Чернігівській, Донецькій, Запорізькій, Херсонській областях та внутрішніх водах України Азово-Керченської акваторії.

Порошенко додав, що під час воєнного стану Україна не збирається здійснювати жодні наступальні дії. Також Порошенко зауважив, що після оголошення воєнного стану буде проведено роботу з резервом військовослужбовців першої черги та такий крок не передбачає негайну мобілізацію. У відповідному ЗУ, прийнятому ВР, значається, що у період дії воєнного стану часткова мобілізація оголошується президентом України «у строки і в обсягах відповідно до загроз національній безпеці і обороні України».

Крім того, законом надано доручення державним органам влади щодо введення в дію плану запровадження та забезпечення заходів правового режиму воєнного стану в Україні та забезпечення постачання Збройним Силам України, іншим військовим формуванням матеріально-технічних ресурсів і майна, надання послуг та їх фінансування в обсягах, що необхідні для ефективного виконання покладених на них завдань в особливий період.

Водночас законом передбачається приведення у готовність до виконання завдань за призначенням в особливий період із введенням «ступеня повна готовність» визначених об'єктів єдиної державної системи цивільного захисту, її функціональних та територіальних підсистем; утворення рад оборони та забезпечення сприяння військовому командуванню у запровадженні та здійсненні заходів правового режиму воєнного стану.

Що зміниться?

Чиновникам у разі воєнного стану надаються спеціальні повноваження для відведення загрози, тимчасово обмежуються права і свободи громадян, а також законні інтереси юридичних осіб. У додатку до закону зазначається, що на період дії правового режиму воєнного стану, можуть обмежуватися конституційні права і свободи людини і громадянина, передбачені статтями 30-34, 38, 39, 41-44, 53 Конституції України.

Всього в законі «Про правовий режим воєнного стану» статтею 8 передбачено 24 пункти заходів правового режиму воєнного стану. Зауважимо, рішення про оголошення воєнного стану може передбачати як усі ці заходи, так і окремі з них.

Воєнний стан в Україні означає наступне:

  • Працездатні громадяни в разі введення воєнного стану мають трудову повинність з метою виконання робіт оборонного характеру. Трудова повинність полягає у виконанні робіт оборонного характеру, а також у ліквідації надзвичайних ситуацій техногенного, природного та воєнного характеру, а також їх наслідків.
  • Комендантська година на території, де вводиться воєнний стан. Тобто заборона перебування на вулицях в певний час доби без спеціальних дозволів. Призовникам та військовозобов’язаним можуть заборонити змінювати місце проживання без відома військового командування.
  • Особливий режим в’їзду/виїзду. Перевірка документів, огляд речей, транспортних засобів тощо. Може бути обмежено рух транспортних засобів та свобода пересування як громадян України, так і іноземців.
  • Військове положення дозволяє державі контролювати діяльність ЗМІ, культурних установ і друкарень. Військове командування може використовувати радіостанції, телецентри та друкарні для військових потреб і проведення роз’яснювальної роботи серед військ і цивільного населення.
  • Військовому командуванню надається право використовувати потужності, ресурси та майно підприємств та організацій усіх форм, а також окремих громадян.
  • Військове командування може заборонити діяльність партій і громадських організацій, які загрожують безпеці, території, незалежності країни або життю громадян.
  • Розпустити парламент у разі воєнного стану або оголосити імпічмент президенту неможливо. Теж саме стосується міністрів, суддів, прокуратури та органів місцевого самоврядування. Якщо у цілій державі або в окремих її місцевостях вводиться воєнний стан, парламент збирається без скликання і працює в сесійному режимі.
  • В Конституцію України під час воєнного стану не можна вносити зміни.
    Воєнне положення також дозволить анулювати дипломатичні угоди з ворогом і конфіскувати майно агресора, яке знаходиться на території України.

Варто зазначити, під час засідання РНБО наголосили, що всі банківські установи працюватимуть без перебоїв. Лікарні під час воєнного стану працюватимуть в штатному режимі, хоча у певних медичних закладах, перелік яких встановлено законом, що гарантує своєчасне лікування захисників, створять резервні місця для військових та запас необхідних препаратів.

Чи будуть в Україні вибори?

Термін дії пропонувалось скоротити для того, щоб воєнний стан не накладався на початок виборчої кампанії, яка має стартувати за 90 діб до дати виборів. Попередньо президент казав, що має намір на початку грудня внести проект рішення для розгляду у парламенті про дату президентських виборів, які мають відбутися 31 березня. Проте ввечері понеділка одночасно з введенням воєнного стану парламент затвердив дату проведення президентських виборів. Згідно ухваленій постанові вони дійсно мають відбутися 31 березня. У випадку, якщо воєнний стан не буде подовжено - виборча кампанія розпочнеться вчасно, тому передумов для відтермінування дати виборів не має бути.