Вы здесь

Субсидії по-новому. Що змінилось у 2018-2019 роках

Якщо ви витратили майже 200 тисяч гривень на гаджети — можете залишитись без субсидії. Або машину купили не дуже дешеву, чи живете на великій площі. І все через нові правила для субсидіантів. Хто має право на отримання житлової субсидії у 2018-2019 році? Хто його втратив, а хто, навпаки, набув? Про все це далі в інтерв’ю із заступником начальника управління соціального захисту населення Наталією Куліш.

  • З жовтня 2018 року в Україні почали діяти нові правила отримання державної субсидії на комунальні послуги. Які кардинальні зміни передбачені нововведеннями?
  • За законодавством України право на отримання державної субсидії мають сім’ї, чиї витрати на оплату житлово-комунальних послуг перевищують розмір обов’язкового відсотка платежу. Сума платежу для кожного домогосподарства визначається індивідуально і залежить від сукупного доходу сім’ї. Правила надання субсидій на комунальні послуги змінені кардинально. Нам теж довелось змінити свій підхід до тих вимог, які передбачені законодавством.  Субсидії стали більш адресними, враховується не лише критерій офіційного отримання доходів, а й майновий стан отримувачів державної допомоги. Субсидію тепер можна отримати навіть без сплати ЄСВ та без доходів. Проте, за певних умов. Новим також є те, що тепер ми повинні брати доходи сім’ї навіть коли окремо прописані чоловік та жінка. Відповідно, коли ми беремо доходи чоловіка, де він не прописаний, а розрахунок робимо на соціальні норми на прописаних людей, то субсидія або ж падає в розмірі, або ж не може бути призначена за розрахунком. Це теж знижує кількість тих, хто отримує субсидії. Не знаю, що нам покаже зимовий час цьогорічного сезону, але, до слова, за минулу зиму 23 тис. сімей Павлограда отримували таку державну допомогу. Це, враховуючи той факт, що в місті всього проживає 41 тис. сімей. Це була суттєва поміч для кожної сім’ї. Ми розраховуємо, що забезпечимо такою допомогою всіх, хто її потребуватиме і в цьому році. Намагаємось і своїм настроєм, і своїм підходом уважніше відноситись до людей. Знаходимо різні шляхи вирішення проблеми. Підказуємо як поступити правильно, коректно і, в основному, вирішуємо питання позитивно.
  • Люди, які мають квартири площею понад 120 кв. м , а приватні будинки понад 200 кв. м не мають право на субсидії? Чи передбачені у цьому випадку виключення із правил?
  • Так, виключення є. Тепер ми повинні звертати увагу не на загальну площу житла, а на ту, котра опалюється. І якщо людина за своїми документами бачить, що у неї площа, що опалюється менша, ніж фактична площа будинку, то вона повинна надати нам ксерокопію цього документа і тоді ми призначимо субсидію. А в цілому залишились ті ж нормативи – у квартирі не більше 120 кв. м і не більше 200 кв. м у будинку. Проте раніше обмеження стосувались загальної площі житла, не враховуючи те, що, наприклад, частину цієї площі у приватному будинку може займати вбудований гараж. Розширено також перелік категорій, яким може бути призначена субсидія на площу, що перевищує соціальну норму. До таких відносяться: громадяни, які отримують пенсію у зв’язку з втратою годувальника; хто досяг пенсійного віку чи отримує пенсію за вислугою років; громадяни, які отримують державну соціальну допомогу за інвалідністю з дитинства та діти з інвалідністю. Проте на понаднормову у площу є обмеження до 30%.
  • Які зміни у нарахуванні субсидій передбачені для тих, хто сплачує аліменти і для тих, хто їх отримує?
  • Якщо є борги по сплаті аліментів більше трьох місяців, то такій людині ми відмовимо в отриманні субсидії, крім випадків, коли боржник є алко- або наркозалежним, що підтверджується відповідною довідкою від лікаря. Сплачені аліменти підтверджені документально, при розрахунку субсидії не враховуватимуться в сукупний дохід сім'ї. Хотілось би порадувати тих батьків, котрі отримують аліменти. Цей вид доходу нами теж не приймається до уваги при розрахунку субсидії.
  • Чи враховуватимуться в сукупний дохід сім'ї грошові перекази ?

Отримання переказів з-за кордону, розмір яких перевищує 50 тисяч гривень може трактуватися органами соціального захисту населення як дохід і буде враховуватися при розрахунку розміру субсидії.

Також на рішення щодо розрахунку субсидії буде впливати виграш в лотерею суми, що перевищує 50 тисяч гривень.

У той же час, на рішення про отримання субсидії або її розмір не впливають доходи від нарахованих банківських депозитів, відсотки від них. Це нововведення ми ще не «прощупали» в роботі. На сьогодні нам ця інформація ще не надійшла.

Але так, відтепер ми будемо враховувати грошові перекази з-за кордону як вид доходів.

  • Чи мають право на субсидію студенти?

Інформація цікава для батьків, бо їм доводиться оплачувати проживання у гуртожитку своїх дітей. Якщо студент денної форми навчання прописаний у гуртожитку, то він має право подавати заяву на державну допомогу по оплаті за гуртожиток і тих комунальних послуг, котрими він там користується. Для цього потрібно звернутись в управління соціального захисту в тому районі, до котрого відноситься гуртожиток . Так само потрібно заповнювати декларацію і, у випадку позитивного рішення, йому повернуть розмір субсидії у вигляді готівкових коштів на карточку. І якщо раніше для неповнолітньої дитини враховувався дохід батьків, то зараз ця норма у законодавстві змінена і беруться до уваги лише ті доходи, які молода людина отримала за період із січня по червень. Якщо доходів у цей період не було, то буде повне погашення комунальних послуг . Тобто, є сенс зайнятись цим питанням, це зекономить кошти на оплату гуртожитку.

  • Чи можуть отримати субсидії родини заробітчан?

Раніше не було законодавчого права оформлювати сім’ям субсидії, якщо хтось із членів родини виїхав за кордон для свого працевлаштування. Відтепер ми можемо розглянути це питання, але за умови, що нам буде надано документально підтверджений факт, що робота за кордоном зараховується, як трудовий стаж. Це може бути копія трудової книжки, або наказ про зарахування на роботу. Людина має працювати офіційно. Ми можемо за бажанням заявника не враховувати заробіток цього члена сім’ї.

  • Чи можуть розраховувати на державну допомогу безробітні, що не мають ніяких доходів?
  • Якщо раніше ми відмовляли в отриманні субсидії людям, котрі перебували на обліку у центрі зайнятості, але не отримували соціальних виплат по безробіттю, то із жовтня 2018 року зміни в законодавстві дозволяють оформити субсидії цій категорії громадян навіть при нульових доходах. Ми робимо розрахунки, виходячи із прожиткового мінімуму на сьогоднішній день. Ця сума становить 3 тис 723 грн. Непрацюючий може претендувати на субсидію за умови, що він самостійно сплачуватиме єдиний соціальний внесок (ЄСВ). Сплатити такий внесок потрібно лише за три місяці періоду, за який беруться доходи для розрахунку розміру субсидії. Розмір цього внеску – 819 грн на місяць.
  • Чи мають право на субсидію люди, що мають заробітну плату нижче мінімальної?
  • Якщо раніше ми могли розрахувати субсидії людям, у котрих заробітна плата була менше 3 тис 723 грн, то зараз права таких громадян вирівняні. Тепер ми маємо право розрахувати субсидію навіть тим громадянам, котрі працюють на півставки. Це питання буде розглянуто на комісії, сім’ю відвідає соціальний інспектор і складе акт обстеження умов проживання. Адже субсидія має бути надана тим громадянам, котрі  її дійсно потребують.
  • Хто втратив право на отримання субсидії через нові правила нарахування житлово-комунальних компенсацій?

Громадяни, які не задекларували доходи від здачі майна в оренду; здійснили одноразову покупку або оплатили послуги вартістю понад 50 тисяч гривень; власники автомобілів, з дня випуску яких пройшло менше 5 років. Виняток становлять мопеди або машини, видані соцорганами. Особи, які протягом 12 місяців перед зверненням за субсидією отримали спадщину або право власності на земельну ділянку, квартиру (будинок), транспортний засіб.

  • Що робити у випадку, якщо людина, що звернулась за субсидією, вважає, що її незаконно відмовили у наданні такої комунальної допомоги?

При неправомірній, як вважає субсидіант, відмові у субсидії, людина може оскаржити ці дії як на комісії, так і в суді. У Павлограді комісія, що розглядає  спірні питання при наданні субсидії, працює при міськвиконкомі. Голова комісії – Олена Шуліка. У цьому випадку ми відправляємо за місцем проживання заявника соціального інспектора, котрий детальніше вивчає ситуацію. Його візит не є таємним. Перед тим як відвідати сім’ю, соціальний інспектор телефонує і попереджає, що прийде, щоб не було шахрайства.

Бесіду вела Гелена Яніцька