Вы здесь

В Павлограді за півроку трапилося 14 самогубств

За півроку (з 1 січня по 30 червня) в Павлограді трапилося 14 самогубств, серед них – один підліток (хлопець), інші - дорослі. Ще одне самогубство не увійшло в статистичні данні за півріччя – наприкінці літа з життя пішла дівчинка-підліток. Жоден із загиблих не звертався за психологічною допомогою. А ще серед них дуже мало психічно хворих.

Про це під час прес-конференції із журналістами (на тему впливу оточуючого середовища на психічне здоров’я  молоді) повідомила завідувачка психоневрологічного диспансерного відділення міської лікарні № 1, міський психіатр Наталія Гамій.

«Людина не хоче звертатися зі своєю проблемою до спеціаліста, бо боїться, що лікар скаже їй, що він психічно хворий. Вона вважає, якщо не звернеться до психіатра, то вона - здорова»,

- каже лікарка.

За її словами в Павлограді, хоч і не кожного року, стається 1-2 випадки самогубств серед підлітків, ще 3-5 випадків – спроб вчинити самогубство. І це тільки ті, що потрапляють в поле зору психіатрів. Реальна статистика, нажаль, набагато вища.

Лікарка каже, що у країнах з високим рівнем розвитку (зокрема як Україна) простежується чіткий зв'язок між самогубствами і психічними розладами, зокрема депресією та розладами, часто викликаними вживанням психоактивних речовин.

«Зараз підлітки вживають психотропні речовини, зокрема «солі» та «спайси». Всі ці синтетичні речовини небезпечні тим, що вони частіше викликають виникнення психозів та провокують шизофренію, психічні розлади, депресію. В цьому стані підлітки можуть зробити із собою що завгодно»,

- нарікає лікар.

Так, багато самогубств відбувається імпульсивно в моменти кризи, коли людина втрачає здатність долати стресові ситуації в житті – фінансові проблеми, розрив відносин, конфлікти із оточуючими, насильство в сім’ї, втрати, хвороба тощо. Показники самогубств високі серед уразливих груп населення, тих, що піддаються дискримінації. Наприклад, біженці або внутрішньо переміщені особи, мігранти, національні меншини, ув’язненні.

Що стосується підлітків, то в цьому випадку часто причиною суїциду стають погані стосунки із близькими, відсутність достатньої уваги та зацікавленості проблемами дітей від їхніх батьків. Може бути й таке, що дитину переслідують або знущаються з неї однолітки, або вона має нерозділене кохання. І в якийсь момент підліток стикається з цими проблемами один на один, йому не вистачає підтримки.

Причиною самогубства чи спроби може стати й погана оцінка по предмету в школі, грубе зауваження вчителя, а ще перебування дитини в «групах смерті» в соцмережах, які останнім часом користуються популярністю. Це наприклад відомі групи «Синий кит», «F57», «Новый путь», «Момо» та інші.

Психіатр наголошує, батькам зі своєю дитиною потрібно встановити контакт, щоб вона знала, якщо щось і трапиться, то ви завжди будете на її стороні. Окрім цього потрібно дистанціювати (віддалити) підлітка від Інтернету, але не шляхом заборони, а шляхом надання альтернативи – наприклад, сумісної подорожі, пригод, прогулянки в парк, в ліс чи на річку, екскурсії в інше місто тощо.

«У глобальних масштабах для здійснення самогубства найчастіше застосовуються пестициди, деякі медикаменти, повішення і вогнепальна зброя. Тому зменшення доступу до цих речей – є профілактичним заходом. Самогубства – це дуже складне питання. Тому зусилля щодо їх запобігання вимагають координації і спільної роботи цілого ряду секторів суспільства – відділу охорони здоровя, секторів освіти, трудових ресурсів, сільського господарства, бізнесу, правосуддя, права, оборони, політики та ЗМІ »,

- підсумовує Наталія Гамій.