Вы здесь

Минулоріч в Павлограді від туберкульозу померли 16 чоловік

Відтоді, як у 1995 році Україна постала перед фактом епідемії туберкульозу — здавалося б, подоланого у минулому столітті, кожного року це захворювання кидає виклик медичній спільноті країни. В новому столітті ця древня хвороба набула нових  несприятливих рис: розповсюдження резистентних форм та поєднання з ВІЛ. І, на жаль, саме вони найзначніше впливають на подальше розповсюдження захворювання.

«В Павлограді, як і в цілому в Україні, ситуація з туберкульозом дещо стабілізувалась, але про позитивні результати говорити зарано»,

- каже міський фтизіатр Олена Гриб.

За результатами 2017 року 81 (при середньому показнику по Павлограду 74,5 чол. на 100 тис. населення) мешканець міста захворів на туберкульоз, в минулому році у 84 (76,7 на 100 тис. населення) павлоградців вперше був встановлений діагноз туберкульоз, повідомила лікарка.

Серед осіб, що захворіли, більше третини мали постійне місце роботи, п’ята частина - знаходиться на пенсії і третина хворих належить до групи непрацюючих осіб працездатного віку.

На жаль, кожного року на туберкульоз хворіють студенти, учні та жінки в декретній відпустці. Крім того, щороку значна кількість хворих на ВІЛ звертаються до лікаря з приводу туберкульозу, адже ризик захворіти на туберкульоз у таких осіб на 30 разів вище, ніж у людей без імунодефіциту обумовленого ВІЛ. За результатами 2017 року в м. Павлоград захворіло 16 осіб на поєднану інфекцію ТБ/ВІЛ, що складає 20 % від усіх осіб, що захворіли на туберкульоз в 2017 році. За умови несвоєчасного звернення до лікаря туберкульоз може привести до смерті пацієнта.

В 2017 році від туберкульозу померло 16 (показник по місту 14,7 чол. на 100 тис. населення) мешканців міста, що менше ніж минулого року.


Для справки: Туберкульоз – інфекційне захворювання яке передається через повітря від хворої людини до здорової. Під час чхання чи кашлю хвора людина виділяє в повітря до 40 тисяч крапель із збудником захворювання, кожна з яких може переносити захворювання. Імовірність передачі від однієї людини до іншої залежить від: кількості інфікованих крапель, що виділяє носій, вентиляції середовища, де перебуває ця людина, тривалості контакту, вірулентності штаму, рівня імунітету здорової людини. Найбільший ризик захворіти мають люди, що інфіковані ВІЛ, та хворі на СНІД. Високий ризик мають:

- люди, які знаходяться у постійному контакті з хворим на «відкриту» форму туберкульозу;

- люди, що зловживають алкоголем або вживають наркотики;

- люди, що мають знижений імунітет через недостатнє харчування та погані умови життя або через наявність хронічних захворювань.

Досить високий рівень ризику у курців, через порушення захисної функції слизової оболонки дихальних шляхів. Крім того, високий ризик захворіти мають діти, бо їх імунна система ще не сформувалася, та люди похилого віку, через вікове ослаблення імунітету.

Пересічні громадяни також ризикують захворіти через погіршення екологічної ситуації, життєві стресові ситуації, погане харчування, перевтому. Туберкульоз не зважає на соціальний чи фінансовий статус. Основне значення має стан організму у момент «зустрічі» із збудником захворювання.

Захворювання на туберкульоз без  лікування може бути смертельним. У 90% людей туберкульоз вражає легені. Туберкульоз тривалий час розвивається в організмі людини без будь-яких зовнішніх ознак. У цей період мікобактерія починає розмножуватись у легенях або інших органах, а імунна система намагається зупинити чи сповільнити цю агресію. Коли ступінь ураження органа набуває значних розмірів, людина починає відчувати нездужання, у неї спостерігаються:

  • кашель, що триває понад два-три тижні;
  • рясне потовиділення вночі;
  • слабкість;
  • безпричинна втрата ваги;
  • підвищення температури тіла до 37 і більше без видимої причини, що триває понад тиждень.
  • у деяких випадках може бути кровохаркання, біль у грудній клітці, задишка.

За наявності хоча б кількох із перерахованих симптомів треба звернутися до дільничного лікаря за місцем проживання для обстеження на туберкульоз. Обстеження складається з рентгенографії, аналізу мокротиння та додаткових, призначених лікарем при потребі, загальноклінічних аналізів. Обстеження просте, безпечне та виконується протягом декількох днів.

Згідно діючого законодавства та відповідно до Національної програми боротьби з туберкульозом, лікування туберкульозу в Україні здійснюється безкоштовно. Лікувальні заклади мають усі необхідні протитуберкульозні ліки.

Повне одужання людини, що захворіла на туберкульоз, можливе при умові раннього початку та суворого дотримання режиму лікування і рекомендацій лікаря. При ускладнених формах туберкульозу лікування більш складне та тривале, але повне одужання теж можливе. Головне – вчасно звернутися по допомогу!