Вы здесь

Чи готовий Павлоград сортувати сміття?

В Україні з 1 січня 2018 року вступили в силу зміни до Закону України «Про відходи» (до статті 32). Змін багато, зокрема українців тепер зобов’язують сортувати все сміття за видами матеріалів, а також розділяти його на придатне для повторного використання, для захоронення, безпечне та небезпечне. Одним із пунктів статті Закону встановлюється також заборона на захоронення не перероблених (необроблених) побутових відходів і відповідні штрафи за порушення цієї норми. А чи дійсно за півроку у нашій країні запрацює система сортування, перероблення і утилізації сміття? І чи готовий Павлоград та наш Західно-Донбаський регіон до сортування сміття? Ці питання майже риторичні. Але все ж таки ми у газеті «ТН-Экспресс» постаралися дати на них відповіді.

Так, великогабаритні, ремонтні та небезпечні відходи у складі побутових мають збиратися окремо від інших видів. А штраф за порушення такої норми для населення становитиме від 340 до 1360 грн., для юридичних осіб – від 850 до 1700 грн. Про це журналістам столичних видань розповів начальник управління благоустрою територій та комунального обслуговування Мінрегіону Максим Барінов.

Крім того, згідно з документом, небезпечні відходи мають відокремлювати на етапі збирання чи сортування та передавати спеціалізованим підприємствам, які отримали ліцензії на здійснення операцій у сфері поводження з небезпечними відходами. А перевозити сміття мають у спеціально обладнаних автівках. Виконавця таких послуг визначатимуть місцеві органи на конкурсних засадах.

Захоронення побутових відходів дозволяється тільки на спеціально обладнаних для цього полігонах/звалищах.

Безпечне сміття мають відвозити на полігони. А із небезпечним - провести операції, щоби знешкодити його, а потім відвезти на полігони, тощо…

Зауважимо, чинний Закон «Про відходи» не має переліку та послідовності операцій із сміттям, тому, за прогнозами експертів-екологів, через відсутність інфраструктури норма про заборону захоронення не перероблених побутових відходів навряд чи запрацює найближчим часом. Сьогодні тільки незначна кількість населених пунктів України роздільно збирає сміття та має сміттєсортувальні лінії.

А як йдуть справи з сортуванням і утилізацією сміття в Павлограді кореспондент «ТН-ки» поцікавилася у місцевої влади, комунальників та підприємств, що вивозять сміття.

За словами міського голови Павлограда Анатолія Вершини, вони із змінами в Законі вже ознайомилися, але що з ними робити і як реалізовувати в Павлограді – поки що не знають.

«Я думав, що ці зміни в Законі відтермінують ще на рік, тому що виконати їх на сьогодні фактично не можливо. І ми, і мешканці міста до сортування сміття ще не готові. Бо українці в цьому направлені на відміну від мешканців європейських країн ще не виховані, не розуміють, як це робити. Щоб сортувати відходи на смітниках, а потім на полігонах, його потрібно кожному розділяти ще вдома – по окремих відрах та пакетах. – розмірковує мер. – А щоб сортувати його на смітниках ще у місті, потрібно в 3-4 рази збільшити контейнери, поставити окремі для пластику, паперу і т.д. А за рахунок чого це робити? За рахунок бюджету? Ні, бо бюджет не витягне! За рахунок тарифу? Тоді його треба збільшити в три рази. Тому ситуація поки що не зовсім зрозуміла…».

В групі нашої газети у Фейсбуці з цього приводу ми провели спеціальне опитування серед мешканців міста. «Чи готові ви сортувати сміття?», - запитали ми у павлоградців. І 93 % учасників опитування (41 людина) відповіли, що «готові, якщо для цього будуть відповідні окремі контейнери». А троє павлоградців готові сортувати сміття окремо вже у себе вдома.

Можливо, на словах, павлоградці до цього і готові, а чи будуть вони це робити в реальності? Особисто ми вважаємо, що далеко не всі будуть сортувати сміття. Чому? А ви, наприклад, подивіться на Соборну площу одразу після проведення будь-якого масового заходу чи концерту – усюди валяються бляшанки від пива, склянки від горілки, серветки, недопалки цигарок, тощо. Більшість павлоградців не спроможні навіть обгортку від морозива донести до найближчої урни...

Своїми міркуваннями та думками з приводу нових змін із кореспондентом поділився і директор КП «Затишне місто», на балансі якого знаходиться полігон ТПВ в Павлограді, Василь Коріневський.

«Закон «Про відходи», зокрема його стаття про сортування сміття, прийнятий ще у 2012 році. Закон – прекрасний. Дали 5 років на облаштування інфраструктури для сортування сміття та його безпечної утилізації. Але, будемо відвертими, за 5 років в цьому направленні в Україні не було зроблено нічого! Що ж стосується Павлограду, то для реалізації цих змін в Законі нам потрібно шукати інвестора, який би закупив спеціальні авто та контейнери для вивозу сміття, обладнання для його сортування та переробки, збудував сміттєпереробний завод. Величезна робота з цього приводу була проведена у Павлограді ще у 2007-2009 роках. І до нас такий інвестор зайшов –  німецька компанія «REMONDIS» - міжнародна організація з іменем, яка була однією із перших у Європі, хто спеціалізовано займався вивозом, сортуванням, переробкою та утилізацією сміття, вибудовувала цілу інформаційну компанію, систему та механізм сортування відходів. Вона чудово пропрацювала у нас з 2010 до кінця 2011 року. Але пішла. Чому? Так, послуга надавалася на європейському рівні, але за все потрібно платити. «Ремондіс» висунув місту економічно обґрунтований тариф, мінімальний. Але він був відхилений. Та й відповідних умов для заходження та роботи інвестору в Павлограді так і не було створено, - каже Василь Вікторович. – І якщо вже місто втратило цього інвестора, то тепер нам треба дорожити «Еко-Комунтранс», намагатися, щоб на його основі впроваджувалися ті ж самі технології, налагоджувати із ним ще більш тісні взаємовідносини, з урахуванням ринкових відносин та інвестиційних складових».

Також, за словами комунальника, сьогодні в Павлограді немає спеціальної інфраструктури та механізму поводження із відходами. Наше місто не проти сортувати сміття, але для цього немає матеріально-технічної бази. Разом з тим існує нелегальне сортування сміття – окремі пункти прийому склотари, пластику, паперу, металу.

Але сортувати сміття на начальному етапі – до моменту вивезення на полігон та утилізації - Павлоград поки що не готовий.

«Сортування сміття – це додаткові витрати, в тому числі закупівля контейнерів, яка потягне за собою збільшення тарифів для населення»,

- каже директор ТОВ «Еко-Комунтранс», яке вивозить сміття із дворів багатоповерхівок в Павлограді, Роман Ющенко.

Хоча, на думку директора КП «Затишне місто», ті ж контейнери для сортування сміття ми можемо виготовляти на базі павлоградських підприємств: «Зібрали той же пластик і виготовили контейнери. А це додаткові робочі місця, податки до місцевого бюджету, без підняття тарифу».

«І навіщо сьогодні павлоградцям морочити голову із сортуванням сміття, коли вони та й місто в цілому ще до цього не готові. Тим більше що ми вже сортуємо та утилізуємо відходи на полігоні ТПВ. Цим вже тривалий час займається спеціальна фірма, з якою у нас укладений договір (ТОВ «Центр универсальных экологических  инноваций «Чистый город»). Більше того, згодом в місті запрацює проект з рекультивації землі біля полігону (в районі газопроводу та водоводу). Також ми сподіваємося на розширення площі полігону…»,

- підсумував Василь Коріневський.

Отож, як бачите, європейський рівень поводження зі сміттям поки що Павлограду й більшості українських міст, не по плечу. Та будемо надіятись, що колись і ми доростимо до Європи.