Вы здесь

Їдальні шкіл Павлограда переведуть на аутсорсінг. Плюси та мінуси

Павлоградська міська рада прийняла рішення про те, що з наступного 2018 року усі шкільні їдальні міста будуть переведені на аутсорсінг, тобто передані за договором на обслуговування приватними фірмами. Незабаром відділ освіти міськради оголосить торги на послугу харчування дітей у всіх школах міста та дитячих дошкільних навчальних закладах.

Нагадаємо, що за системою аутсорсінгу (шляхом проведення через систему «Prozorro») працюють вже три школи - №№ 1, 4 та 9. Ця ідея розроблялася ще з минулого року, але провести процедуру аутсорсінгу вдалося тільки у трьох вищезгаданих школах. Вони, як фінансово незалежні, мали і мають праву проводити процедуру закупівлі на отримання послуги із харчування дітей самостійно. Іще сім шкіл (№№ 5, 7, 11, 15, 17, 19 та міський ліцей) із 2018 року стають фінансово незалежними і також зможуть самостійно провести процедуру аутсорсінгу. А в закладах, що залишились, цю процедуру проведе відділ освіти. Про це повідомила заступник міського голови Олена Шуліка.

За її словами, це нововведення дасть можливість не тільки значно поліпшити якість послуги харчування, а й економити бюджетні кошти – не треба буде виплачувати із міськбюджету заробітну платню працівникам технічного сектору, який буде надавати послугу харчування. Приватні фірми, які виграють торги, будуть самі укомплектовувати штат своїх співробітників, розраховуватися за енергоносії та виплачувати зарплату. Приміщення столових фірмам надають безкоштовно.

А начальник міського відділу освіти Ірина Дем’яненко повідомила про те, що 62 працівники шкільних харчоблоків будуть звільнені. Але, за усною домовленістю, їх, за бажанням, одразу працевлаштують аусорсери-переможці торгів.

Відзначимо, що наразі в Павлограді в шкільних їдальнях харчуються більше 11 тисяч дітей. З них 660 дітей пільгової категорії харчуються безкоштовно – за рахунок місцевого бюджету. Наразі середня вартість комплексного обіду в школах міста складає 7,50 грн. Після проведення аутсорсінгу харчування дещо здорожчає. Але батьки самі зможуть обирати, на яку суму харчуватиметься їхня дитина – 10,50, 12 чи 15 гривень.

Разом з тим, не всі батьки задоволені цим нововведенням. Саме це бурхливо обговорювали депутати міськради під час пленарного засідання. Думки розділилися…

Так, депутат Валентина Жилкіна повідомила, що батьківський комітет школи № 19 написав клопотання з проханням не переводити їхню столову на аутсорсінг.

«Ми з депутатом нашої фракції їздили до школи, дивилися, як харчуються діти. І на 7,50 – там дуже хороша порція. Школа згодна взяти на себе харчування дітей. Батьківський комітет просить мера міста та депутатів посприяти у вирішенні цього питання і залишити їдальню при школі, без здачі в оренду»,

- каже депутат.

Інші вважають, що із переходом їдалень на систему аутсорсінгу, через здорожчання обідів батьки будуть відмовлятися від того, щоб їх діти харчувалися у школі. Деякі вважають, що якщо їжа у школах буде дорога і не якісна, то діти також не будуть харчуватися.

«Як людина, який має за спиною 13 років директорського стажу, я скажу, що вперше діти цієї осені почали отримувати свіжі огірки і помідори, а не консервацію, яка невідомо, скільки лежала на складах, і її ніхто не їв, її просто викидали. А зараз кожен день в школі нове меню. Так, це дорого, але дешевше у нас тільки сир у мишоловці»,

- висловила свою думку з приводу аутсорсінгу в її закладі директор школи № 4 та депутат міськради Лариса Кравченко.

«Якщо подивитися статистику, то до переходу в школі № 9 харчувалося 500 дітей, а тепер - 800»,

- підсумувала Ірина Дем'яненко.

Щоб проаналізувати ситуацію кореспондент "ТН-Экспресс" поспілкувався із директорами двох шкіл, в одній з яких вже діє система аутсорсінгу, а в іншій - ще ні.

«Єдиний недолік цієї системи – подорожчання обідів. Бо у їх вартість закладена плата за енергоносії та зарплата працівників харчоблоків, які раніше були покладені на бюджет міста. Та й годувати бюджет дітей за 7,50 не зможе, бо це нереально. А що стосується позитивних змін, то якість їжі стала набагато кращою. Зараз і дітей харчується більше – із 1250 учнів школи близько семиста купує гарячі обіди, інші – буфетну продукцію, випічку, яка, до речі, дуже добра та смачна. Раніше наші працівники не справлялися з роботою в їдальні, бо школа дуже велика. Зараз все це на себе взяли співробітники фірми, яка орендує приміщення та надає послугу харчування. Вони самі чергують в їдальні. Нема проблем із завозом продуктів – кожного дня привозять нові та свіжі харчі. А я, як директор школи, та наша медична сестра маємо повний доступ до контролю якості харчування, процесів доставки та завозу продуктів, роботи працівників харчоблоку. Вартість обіду наразі складає 12, 15 та 20 гривень. Наприклад, в кожний обід входить гарнір, м'ясо (котлета чи гуляш), салат зі свіжих чи консервованих овочів, булочка або пиріжок, сок або чай, і перша страва (борщ чи суп), якщо обід коштує від 15 гривень. Що стосується цін на випічку, то найдешевша булочка коштує 2 гривні, найдорожча – 7,50. Більше того, у фірми нема ніякої самодіяльності з приводу меню, бо вона складає його на два тижні вперед і погоджує із санстанцією. У нас добре взаєморозуміння із керівництвом фірми. Якщо і виникають якісь проблеми, то вони усуваються дуже швидко по одному телефонному дзвінку. Чесно кажучи, ми та діти дуже задоволені»,

- розповіла директорка школи № 9, яка із вересня перейшла на аусорсінг, Аліса Рябова.

«Поки що у нас не ведена процедура аутсорсінгу, але я добре до неї відношуся. Бо це дасть нам можливість урізноманітнити харчування дітей, та поліпшити його якість. Так, це буде дорожче, але якісніше. Наразі в школі навчається 721 дитина. З них гарячими обідами харчуються 270-280 учнів початкової школи, 150-180 – старшокласників. Вони першу страву купують, другу – набагато менше. Комплексний обід зараз коштує 7,60 грн. До нього входить перша та друга страви, булка, хліб та чай. Але теперішня якість їжі та різноманітність меню залишають бажати кращого»,

- резюмує директор школи № 11 Олександр Осіпчук.