Вы здесь

Донор рятує життя!

Бути донором – це благородно, почесно, і щонайважливіше – корисно і легко. Лише одна доза донорської крові може врятувати три життя! Донор може подарувати ще один день народження, ще одну ніч під зірками, ще одне побачення, ще одну хвилину сміху, ще один шанс. Мільйони громадян  у всьому світі здають кров без зайвих закликів та прохань. Не виключенням є і павлоградці. Про те, у якому стані нині відділення трансфузіології і скільки «Почесних донорів» проживає в нашому місті, розповів завідуючий відділенням трансфузіології Павлоградського пологового будинку Сергій Авраменко на прес-конференції, присвяченій до Всесвітнього дня донора.
 

Донорство у Павлограді

 
У Павлограді  майже 3,5 тис. чоловік щорічно здають кров, з них більше 1 тис. – вперше в житті вступають у ряди донорів.

 

«На даний час відділення трансфузіології, у разі виникнення надзвичайного стану з хворим, або потерпілим, може забезпечити компонентами крові медичні заклади Павлограда, Тернівки, Першотравенська, Покровки, Петропавлівки, Васильківки, Межової, Павлоградського та Юр’ївського районів. Щорічно понад 2 тис. хворих зазначеного регіону забезпечуються  трансфузійними середовищами, виготовленими із донорської крові. Так у 2016 році в зазначені медичні заклади, було видано 677 літрів компонентів крові, виготовлених у відділенні трансфузіології пологового будинку, а за І квартал поточного року понад 129 літрів»,

- розповів лікар Сергій Авраменко.
 
За словами медика, донорська кров найчастіше використовується при акушерських кровотечах, травмах, хронічних хворобах, які супроводжуються значною втратою крові. Донорами крові або її компонентів може бути кожен громадянин у віці від 18 до 60 років, що пройшов медичне обстеження, яке здійснюються безоплатно. Для заготівлі крові та її компонентів використовуються лише матеріали одноразового використання.

 

«На сьогодні у Павлограді бажаючих поділитися своєю кров’ю більше серед чоловіків, ніж серед жінок. Звання «Почесний донор України» мають вже понад 500 мешканців Павлограда. Донори, які безоплатно здали кров та її компоненти  в кількості 100 і більше максимально  допустимих доз, набувають статусу «Заслужений донор України». Таких в Павлограді 5 осіб»,

- зауважив лікар. 
 
До речі, наразі була збільшена сума, яка виділена на харчування донорів, з 25 до 65 гривень, а усього на харчування донорів цього річ виділено 130 тис. грн. Також більше коштів виділено на закупку контейнерів для сбору крові – 302 тис. грн. 

 

Як поділитися кров’ю з нужденними?

 

Здати донорську кров можна у відділенні трансфузіології Павлоградського пологового будинку (вул. Шевченка,102). Прийом донорів  проводиться щоденно з 8.00 до 10.00 години, крім п’ятниці, вихідних та святкових днів. При собі треба мати паспорт з пропискою. Донором крові може стати кожна здорова людина. Чоловіки можуть здавати кров до 5 разів на рік, а жінки – максимально 4 рази. Одноразово донор може здати 300-400 мл крові. Здавати можна як цільну кров, так і її компоненти: плазму, еритроцити, тромбоцити. Зазвичай здають цільну кров, тому що це значно швидше і простіше. Взагалі регулярна втрата крові є корисною, бо крововтрата в такому обсязі посилює імунітет, омолоджує склад крові, покращує роботу кісткового мозку, донори рідше хворіють на інфекційні серцево-судинні, онкологічні захворювання. Також варто взяти до уваги ще одну складову донорства – донор здатний відчувати колосальний емоційний підйом після звершення доброї справи. 
 
Важливо знати, що за три дні до здавання крові не можна приймати ліки, до складу яких входять анальгетики та аспірин, за два дні слід відмовитися від вживання алкоголю. За день до процедури не треба вживати жирну, копчену, гостру, смажену їжу, яйця, молоко, масло. Процедура здачі крові триває близько 10 хвилин.
 

Донорські пільги

 
Зауважимо, що держава гарантує захист прав донора та охорону його здоров’я, а також надає йому пільги. В день здавання крові або її компонентів донор звільняється від роботи на підприємстві, в установі або організації незалежно від форм власності із збереженням за ним середнього заробітку. Після кожного дня здачі крові або її компонентів донору надається додатковий день відпочинку із збереженням середнього заробітку. За бажанням працівника цей день може бути приєднаний до щорічної відпустки або використаний в інший час протягом року після дня здачі крові або її компонентів.
 
Донорам, що здали безоплатно  кров у кількості 40 максимально допустимих доз, або 18 літрів, присвоюється звання «Почесний донор України». Ці донори мають додаткові пільги, які передбачені Законом України «Про донорство крові та її компонентів». За минулий рік звання «Почесний донор України» отримали 22 донори-павлоградці, а за І квартал 2017 року – 6 донорів з нашого міста.