Вы здесь

Захисти себе сам: як вберегтися від СНІДу?

У середу, 24 травня, у павлоградському СНІД-центрі відбулась прес-конференція з нагоди Всесвітнього дня пам’яті померлих від СНІДу. Розповідала про поширеність цього захворювання в нашому місті та відповідала на питання журналістів в.о. завідувача центром профілактики та боротьби зі СНІДом м. Павлограда Людмила Крилова.
 

СНІД у світі

 
За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, у світі мешкає майже 42 мільйони людей, інфікованих вірусом імунодефіциту людини. Близько 90% з них мешкають в Африці. Кількість померлих від СНІДу у світі на сьогодні становить 35 мільйонів осіб. Україна не є виключенням у загальному епідемічному просторі світу і за темпами розвитку епідемії посідає провідне місце у Східній Європі. За оновленими оціночними даними, в Україні проживає 237,5 тисяч людей, які живуть з ВІЛ, на цей час перебувають під медичним наглядом 135 тисяч українців, з них хворі на СНІД 40 тисяч осіб. Щорічно в Україні реєструється 20 тисяч осіб, у яких виявлено ВІЛ. Дніпропетровська область відноситься до територій з високим рівнем розповсюдження ВІЛ-інфекції. Сьогодні кожного дня діагноз «ВІЛ-інфекція» встановлюється 10 мешканцям Дніпропетровщини.
 

ВІЛ і СНІД у Павлограді

 

«На сьогодні в м. Павлограді з моменту реєстрації було виявлено 2251 випадок захворювання на ВІЛ-інфекцію. Під медичний нагляд було взято 1674 особи, а на диспансерному лікуванні перебуває 795 осіб. Померло від СНІДу  406 осіб, за перший квартал цього року не стало 9 людей. Дітей з точним діагнозом ВІЛ маємо 23»,

– розповіла Людмила Крилова.
 
За словами Людмили Андріївни, 63,2 % павлоградців інфікуються смертельною хворобою статевим шляхом, 26,3 % – через вживання ін’єкційних наркотичних речовин, 10,5 %  – це діти, народжені від ВІЛ-інфікованих матерів. В області на теперішній час антиретровірусну терапію отримують 13,3 тисяч ВІЛ-інфікованих хворих, а в місті Павлограді – 475 чоловік. Завдяки дотриманню режиму лікування, контролю за ефективністю антиретровірусної терапії ВІЛ-позитивні люди можуть жити довго, повноцінно, можуть народжувати та виховувати здорових дітей та не бути джерелом інфекції за рахунок пригнічення розмноження вірусу імунодефіциту людини.
 

Як вберегтися від інфекції?

 
У жителів міста є єдиний спосіб дізнатися про свій ВІЛ-статус – пройти обстеження на ВІЛ-інфекцію в кожному закладі охорони здоров’я. Тест на ВІЛ займає всього 15 хвилин, але це допомагає своєчасно дізнатися про свій статус і, можливо, зберегти своє життя за рахунок вчасного лікування. 

«Основними причинами смертності серед заражених вірусом людей є те, що хворі пізно звертаються за допомогою. У 40-44% людей хворобу виявляють на вже пізній 4-й стадії. Інша причина смертності – наявність в організмі хворого двох видів вірусів – ВІЛ і туберкульозу»,

– розповіла Людмила Крилова. 
 
Так, за 5 місяців 2017 року у Центрі профілактики та боротьби зі СНІДом було зроблено 223 експрес-теста, хворобу виявили у 27 людей. До груп ризику належать особи, що вживають ін’єкційні наркотики, ведуть безладне статеве життя, мають венеричні захворювання. Поширюється вірус і через статеві зв’язки між чоловіками. 

 

«Ніхто не захистить вас краще, ніж ви самі»,

– додала лікар.
 
До, речі, на сьогодні медичним працівникам області вдалося зменшити число дітей з вродженою ВІЛ-інфекцією. Раніше на 100 пологів від ВІЛ-інфікованих матерів народжувалось 35 дітей з вродженою ВІЛ-інфекцією, зараз лише 3-4 дитини. Такі успіхи досягнуті за рахунок своєчасної діагностики та профілактичного лікування ВІЛ-інфікованих вагітних.
 

Державні програми проти СНІДу

 
У 2015 році міжнародна спільнота прийняла нову стратегію викорінення епідемії СНІДу. Це стратегія «90-90-90» передбачає, що 90 % людей, які живуть з ВІЛ, будуть знати свій ВІЛ-статус, 90 % людей, які знають про свій ВІЛ-статус, отримуватимуть якісне і ефективне лікування, й у 90 % людей, що знаходяться на лікуванні, буде досягнуте невизначуване вірусне навантаження. Для досягнення цілей «90-90-90» в 2017 році вже є можливість залучати до лікування в області хворих на ВІЛ/СНІД. Для цього на Дніпропетровщині є ліки, які надійшли в рамках Надзвичайного плану Президента США по боротьбі з ВІЛ. В нашій області діє 8 СНІД-центрів, 40 кабінетів «Довіра», 23 сайти ЗПТ для наркозалежних. Хворі на ВІЛ/СНІL мають можливість отримувати медичну допомогу за місцем проживання або лікування. На базі КЗ «Павлоградська міська лікарня №1» ДОР» працює центр профілактики та боротьби зі СНІДом (вул. Шевченко, 63).
 
До слова, у 2016 році рівень фінансування заходів Загальнодержавної програми протидії ВІЛ/СНІД лише для Дніпропетровської області становив 168,6 млн грн, що на 87,6 млн грн. більше, ніж у 2015 році. 
 

Павлоградська молодь проти хвороб!

 
У четвер, 25 травня, в рамках Всесвітнього дня пам’яті померлим від СНІДу біля міського центра дозвілля «МИР» було проведено вуличну акцію «Молодь проти СНІДу», у якій взяли участь волонтери загону «Панацея» Павлоградського медичного коледжу Вінакова Маргарита, Чеснокова Юлія, Терновська Тетяна, Шевченко Анастасія, Дудник Аліна, фахівці кабінету пропаганди медичних знань КЗ «Центр первинної медико-санітарної допомоги м. Павлограда» ПМР» та керівник волонтерського загону Семененко Олена. Волонтери, спілкуючись з мешканцями міста, особливо з молодими людьми, роздавали інформаційні листівки та пам’ятки щодо профілактики ВІЛ/СНІДу, звертали увагу на важливість ведення здорового способу життя, формування родинних стосунків, наголошували, що безпечна поведінка збереже здоров’я та захистить від ВІЛ-інфекції та інших соціально небезпечних хвороб.