Вы здесь

Відповідальність в Інтернеті. Що необхідно знати

Останнім часом спілкування між людьми все більше переноситься з площини особистої розмови віч-на-віч у площину діалогу за наявності посередника у вигляді мережі Інтернет. «Павутина» руйнує межі, за які раніше люди могли перейти зіткнувшись з певними труднощами, зокрема наявність державних кордонів, психологічного дискомфорту при спілкуванні, відстані між співрозмовниками, тощо.

Інтернет виявився потужним засобом для реалізації права на свободу слова, думки та совісті, що безспірно є позитивним явищем для суспільства. Але, нажаль, досить часто трапляються випадки коли окремі представники суспільства зловживають своїми правами чи невірно тлумачать їх суть, чим завдають шкоди правам та інтересам інших осіб. Деякі особи вдаються до відвертих образ та цькувань прикриваючись поняттям «свобода слова».

Чи є безкарними вищевказані порушники і який механізм притягнення їх до відповідальності?

Будь-якого користувача можна вирахувати та притягнути до відповідальності, але для цього треба зібрати беззаперечну доказову базу. Потрібно мати доступ не тільки в архіви провайдерів, а й до сайту, на якому вони зробили якусь дію. На даний момент це проблематично й не завжди реально.

За Законом - нецензурна лайка як на вулиці, так і в мережі, образливе чіпляння до громадян та інші подібні дії, які порушують громадський порядок і спокій громадян, можуть бути розцінені як дрібне хуліганство, за що передбачена адміністративна відповідальність (стаття 173 Кодексу України про адміністративні правопорушення). Суд може призначити покарання у вигляді штрафу від трьох до семи неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або громадські роботи на строк від сорока до шістдесяти годин, або виправні роботи на строк від одного до двох місяців з відрахуванням двадцяти процентів заробітку, або адміністративний арешт на строк до п'ятнадцяти діб. Окрім цього за захистом честі і гідності людина може звернутися до суду в порядку цивільного провадження і вимагати публічного вибачення чи матеріальної компенсації за завдану моральну шкоду.

Прямі висловлювання словесні, письмові чи за допомогою технічних засобів, які містять явно виражене неприязне ставлення, образу, спрямовані на розпалювання національної, расової чи релігійної ворожнечі та ненависті, на приниження національної честі та гідності, або образу почуттів громадян, у зв'язку з їхніми релігійними переконаннями, можуть стати підставою для притягнення злочинця до кримінальної відповідальності за ст. 161 Кримінального Кодексу України.

Самостійним складом злочину є погрози вбивством, незалежно від того, яким чином вони отримані - через інтернет, третіх осіб, телефон чи особисто. Також систематичне приниження людської гідності, вчинене, зокрема, і через інтернет, якщо це призвело до тяжких наслідків, зокрема самогубства може вилитися ще в одну статтю кримінального кодексу - стаття 120 Доведення до самогубства.

Якщо людина вважає, що її життю загрожує небезпека, вона має звернутися у поліцію. У кожному випадку звернення громадян поліція проводить перевірки, і за наявності ознак злочину відкриває кримінальне провадження.

Отже у випадку приниження вашої честі і гідності у мережі Інтернет або навіть прояву ознак злочину відносно вас фіксуйте дії правопорушника (скріншоти, фото, відеозапис) та звертайсь до найближчого відділу поліції із заявою про вчинення злочину з заявою про злочин.

Директор Павлоградського місцевого центру БВПД Косоног О.В.